Vyhazujete naklíčené brambory? Děláte obrovskou chybu, uplatní se na zahrádce i v lidové medicíně

                   

Odstranění zelených klíčků je při zpracování brambor naprosto běžná věc. Mnoho z nás je ale následně vyhodí, což je škoda. Můžete si z nich nachystat vlastní sadbu, a tak výrazně ušetřit, nebo využít jejich úžasných léčivých vlastností, kterých nabývají díky obsahu solaninu, a připravit z nich tinkturu, jak doporučuje doktorka Meredith Goodwinová.

Potrvá to jen pár dní

Pokud toužíte po kvalitní bramborové sadbě, opatrně z hlíz odlomte všechny výhonky a na 30 minut je namočte do slabého roztoku manganu. Následně je přesuňte na chladné a temné místo a na 1 hodinu je ponořte do růstového stimulátoru. Mokré klíčky zabalte do igelitového sáčku s pilinami. Pytlíky pravidelně protřepávejte. Za pár dnů se objeví kořínky, což znamená, že je čas na přesazení do nakypřené zeminy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vše potřebné najdete doma

Velké množství solaninu obsaženého v bramborách (hlavně v jejich zelených částech) vám po pozření může způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Pokud ho ale budete používat zevně ve formě tinktury, stane se z něj lék, který má analgetické, diuretické a protizánětlivé účinky. Tinkturu si můžete snadno připravit sami z:

  • 0,7 l vodky
  • a 300 g bramborových klíčků.
iZdroj fotografie: Unsplash

Alespoň 5 cm dlouhé výhonky vložte do uzavíratelné tmavé láhve se širokým hrdlem. Následně je zalijte alkoholem, láhev uzavřete a umístěte ji na tmavé, chladné místo na dobu okolo 20 až 30 dnů. Každý den její obsah mírně protřepejte. Poté sceďte tekutinu, kterou můžete ihned začít užívat.

Na klouby jedině klíčkovou tinkturu

Tinkturou toho vyléčíte mnoho:

  • Pro zmírnění bolesti kloubů ji aplikujte třikrát denně (ráno, odpoledne a večer) na bolavé místo. Hojivého účinku se dočkáte přibližně za 2 týdny.
  • Při kašli ji nařeďte převařenou vodou a potřete si s ní hrudník.
  • Po jakémkoli poranění kůže do ní namočte obvaz a ránu si s ním obvažte.
  • Pro zastavení šíření zubního kazu si ji kápněte na kartáček a zuby si s ní vyčistěte.

A co vy? Už jste vyzkoušeli léčivé účinky klíčkové tinktury?

Nachystáním sadby to nekončí. Pěstujete brambory správně?
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články