Staré pečivo patří k těm nejčastějším potravinám, které nám doma zbývají. Zatímco dříve se jednoduše sušilo a dávalo na zkrmení králíkům nebo dobytku, dnes je situace zcela jiná. Pokud tedy nechcete z každého starého krajíce dělat topinky nebo ho rovnou vyhazovat do koše, vsaďte na šikovné recepty a další tipy. Získáte překvapivé benefity při každodenní přípravě jídla nebo při organizaci tzv. zero waste domácnosti.
Jak na zahuštění guláše chlebem
Starý chléb má jednu skvělou vlastnost – nepotřebuje tepelnou úpravu, pokud ho přidáte do jakéhokoliv jídla. A nemusíte ho ani dlouze vařit, abyste dosáhli požadovaného efektu. Pokud tedy potřebujete zahustit guláš, využijte ho. Stačí vzít střídku a rozdrobit ji do omáčky. Zahuštění je hotové během minuty a stejně rychle můžete jídlo také servírovat. Ovšem pokud byste zahušťovali moukou, museli byste vše ještě nejméně 10 minut vařit.
Chlebová pizza – recept na večeři
Pokud vám zbyl celý sáček chleba. Udělejte z něj perfektní večeři, po které se budou všichni opravdu olizovat až za ušima. Rychlá a chutná chlebová pizza totiž patří k vychytávkám, které by se měla naučit každá hospodyňka. A jak vypadá recept?
- 10 plátků chleba
- 1 sklenice boloňské omáčky
- 30 dkg salámu
- podle chuti sůl
- 8 ks vejce
- 30 ml mléka
- 30 dkg hub
- podle chuti oregano
- 10 dkg másla
- podle chuti tymián
- 25 dkg sýra
Jak postupovat při pečení? Odstraňte kůrku chleba a překrojte ho napůl. Vymažte plech a chléb na něj vyskládejte tak, aby byly mezi jednotlivými krajíci co nejmenší mezery. Houby omyjte, nakrájejte a trochu poduste. Přidejte koření, podle chuti volitelně víno, oregano a tymián. Poduste.
Vejce rozšlehejte s mlékem a solí a nalijte na chleba. Potřete boloňskou omáčkou, přidejte podušené houby, kousky másla, pak salám a všechny ostatní ingredience a úplně nakonec nastrouhaný sýr. Pečte 30 minut při 180 stupních Celsia. Pizza je hotová, když se sýr krásně rozteče a „těsto“ začne odstávat od okrajů plechu.
Chléb jako vložka do polévky
Také nedáte dopustit na jednoduché recepty? Starý chléb můžete použít i místo toastů do polévky. Je skvělý, pokud ho jen tak upečete v troubě. Předtím ho však namočte v těstíčku. A z čeho by se mělo skládat?
- 400 ml mléka
- 20 gramů polohrubé mouky
- 2 vejce
Chléb pokládejte na plech, který jste vyložili pečicím papírem. Poté vložte do trouby, vyhřáté na 200 °C a pečte, odkud nezčervená. Takto upravený chléb se hodí k polévce anebo jako základ třeba na obložené chlebíčky k večeři. A chybu neuděláte ani v případě, kdy tento recept použijete na starou veku apod. Do těstíčka můžete nasypat i různé bylinky. Hodí se například tymián, rozmarýn, oregano čili dobromysl nebo bazalka.
Připravte si chutné chlebové krutony
Ovšem starý chléb lze použít i mnohem jednodušeji. Nakrájejte ho na kousky a osmažte na pánvi nebo vysypte na plech s pečicím papírem, pokapejte olejem a vložte do rozpálené trouby. Chutné krutony budou rázem na světě. A vsadit můžete i na obloženou variantu pečeného chleba. A co na ni budete potřebovat?
V podstatě si vystačíte s tím, co najdete v lednici. 2 plátky chleba namažte podle chuti margarínem a kečupem. Přidejte bazalku, oregano, klobásy nakrájené na tenké kroužky, nakrájenou cibuli nebo strouhaný eidam. Zapečte v troubě a dopřejte si chutnou, a přitom velmi vydatnou večeři, při které navíc zužitkujete zbytky. A její příprava vám navíc nezabere skoro žádný čas. Co si přát víc?
A jaké triky používáte při zužitkovávání starého chleba vy?