Zbytky oleje se vyplatí uchovat: Když se správně použije, je skvělým pomocníkem proti hmyzu

Použitý kuchyňský olej rozhodně nepatří do WC ani do koše, může mít ještě mnohá jiná nápaditá využití doma i na zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snad v každé domácnosti čas od času zbývá nějaký ten olej na vaření. V ideálním případě by byl vhodné ho schraňovat ve speciální nádobě a odnést do sběrného dvora nebo do speciální popelnice. Ovšem existují i způsoby, jak ho znovu využít. Propadněte metodě cílené recyklace i vy. Není na tom nic složitého – stačí jen vědět, kde se tato opomíjená komodita může ještě uplatnit.

Skořápky proti hlodavcům

Pokud máte k dispozici olej, který jste předtím použili k úpravě masa, můžete využít jeho lákavé vůně k tomu, abyste připravili nevítaným hlodavcům na zahradě nepříjemné překvapení. Stačí v něm totiž rozmíchat rozdrcené skořápky vajec a to vše nalít do nor, v nichž se tito škůdci zdržují. Jde pro ně o neodolatelnou pochoutku, po níž jim však bude špatně a pravděpodobně uhynou.

Olejem proti škodlivým mravencům

Použitý olej nedělá dobře ani hnízdům mravenců. Jednoduše ho vezměte a vylijte na mraveniště. Pokud to budete opakovat dost často, přesune se nakonec mravenčí kolonie jinam. Jen dejte pozor, abyste jim spolu s ním neservírovali třeba i zbytky jídla. To by je totiž naopak mohlo spíše přilákat. Což je přesně to, co byste nechtěli.

Použitý olej na smažení iZdroj fotografie: Depositphotos

Olejový postřik na mšice

S pomocí použitého oleje je však možné zaútočit i proti mšicím. A nezáleží na tom ,zda se vám usadily na venkovních rostlinách, nebo zda se objevily až poté, co jste přenesli domů některé balkonovky. Recept pro jejich vypuzení je následující. Na pět litrů vody si připravte:

  • jednu polévkovou lžíci obyčejné sody,
  • jednu polévkovou lžíci libovolného použitého rostlinného oleje (předtím ho přeceďte a zbavte případných zbytků strouhanky apod.)
  • a 30 gramů strouhaného mýdla (můžete použít to běžné i to určené na prádlo).

Vše smíchejte a přelijte do postřikovače. Nakonec aplikujte na rostliny až do skanutí. Opakujte každý druhý nebo třetí den a do 14 dní by po škůdcích nemělo být ani památky. Jestliže tato metoda nezabere, budete se muset nejspíš uchýlit k nějakému prostředku z obchodu.

Prostředek proti zápachu suchého záchodu

Pokud máte na chatě nebo na chalupě suchý záchod, pak jistě často řešíte nevábný odér, který se z něj line. I tomu však dokáže zabránit použití již znehodnoceného rostlinného oleje. Jednou za týden stačí olej vylít na obsah WC a vše ostatní ponechat na přírodě. Velmi brzy se nepříjemný zápach zredukuje a jako bonus se o materiál uvnitř přestanou z velké části zajímat mouchy a jiný hmyz.

Použitý olej na smažení iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí mucholapka nejen na mouchy

Obtěžuje vás v létě polétavý hmyz, ale nechce se vám investovat do drahých mucholapek v obchodech? Tak si místo nich kupte malý sáček s kalafunou a vyrobte si svoji vlastní past na hmyz. 90 gramů kalafuny rozpusťte podle návodu, a poté k tomuto množství přimíchejte 30 gramů použitého oleje a trochu medu jako vábničku. Touto směsí potřete proužek čtvrtky nebo kartonu a zavěste na vhodné místo. Mouchy se nechají nalákat na příjemnou vůni medu, ale díky oleji a kalafuně se už nikdy z pasti neodlepí.

Podívejte se také na to, jak správně třídit použitý olej

Jak recyklujete použitý olej v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články