Jak jednou provždy vyhnat krtka ze zahrady: Místo ultrazvukového odpuzovače poslouží obyčejné bylinky

Vyzkoušejte tento geniální a osvědčený způsob, jak humánně vyhnat krtka. Pomohou vám tyto aromatické bylinky, které ze zahrady vytvoří ráj plný barev a vůní.

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krtci patří mezi největší nepřátele spousty zahradníků. Během chvilky dokáží zhatit vaši snahu o upravený a pěstěný trávník svými četnými hromádkami nebo dokážou poškodit některé rostoucí plody a kořínky rostlin. Abyste si mohli vychutnat bohatou úrodu svých oblíbených plodin, musíte svou zahradu před tímto návštěvníkem ochránit. S tím vám pomůže tento jednoduchý trik.

Patří krtek opravdu mezi škůdce?

Většina zahradníků se na přítomnost tohoto drobného živočicha dívá s nelibostí, přestože rostliny poškodí jen ve vzácných případech. Jeho hlavním zdrojem potravy jsou obyvatelé žijící v podzemí. Pochutnává si tak na larvách a hmyzu, který vaší zahradě často uškodí mnohem více, než přítomnost krtka. Svým pohybem pod povrchem navíc zkypří půdu v záhonech, což zlepšuje výměnu vzduchu.

Jak se zbavit krtka

Pokud přece jen o soužití s tímto živočichem nestojíte, za zkoušku rozhodně stojí humánní způsoby jeho vypuzení. Nemusíte nutně kupovat speciální pasti nebo jedovaté granule, které jej zahubí. Poměrně účinně fungují také ultrazvukové odpuzovače, které pod povrchem vydávají zvukové vlny o určité frekvenci a krtky zaručeně udrží co nejdál.

Jak se zbavit krtka na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Využijte proti nim jejich čich

Jelikož jsou krtci téměř slepí, orientují se především hmatovými fousky a čichem. Toho můžete využít ve svůj prospěch a odradit je od návštěvy některých částí zahrad za použití silných aromatických bylin. Do jejich chodby vložte hadr namočený v petroleji nebo čistícím prostředku či směs rozkládajících se organických látek, například ryby.

Rostliny, které krtky odpuzují

I některé druhy silně aromatických bylin vydávají pro krtky velmi nepříjemnou a dráždivou vůni. Oklikou se vyhnou meduňce, česneku, cibuli, levanduli, měsíčku a mátě. Tyto rostliny vysejte tam, kde nechcete, aby se krtek dostal, nebo po obvodu celé zahrady (on si poté jako své útočiště vybere jiné místo). Přesto lze těžit z jeho přítomnosti a hlínu z vytvořených hromádek použít k naplnění květináčů. Bývá mnohem úrodnější a vzdušnější než běžná půda na vaší zahradě.

Jak účinně vypudit krtka ze zahrady

Jak vnímáte přítomnost krtka na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články