Nebývalou úrodu rajčat zařídí obyčejné ovesné vločky

Zajistěte si obrovskou úrodu rajčat pomocí tohoto zázračného hnojiva. Extra dávku živin jim dodáte ovesnými vločkami. Nakopněte jejich růst a sklízejte velké a chutné plody.

hořčičné semínko na rajčata i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nejlépe chutnají zralá rajčata čerstvě utržená přímo z keře. Aby však byla vaše sklizeň co největší a nejlepší, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Kromě dostatečného množství vody, světla a tepla podpoříte jejich růst i imunitní systém vhodnými hnojivy. Rostliny pak budou mnohem odolnější, vitálnější a zdravější. Více energie také věnují k dozrávání velkých a šťavnatých plodů.

Na co si dát při pěstování pozor

Důležitou roli hraje zejména správná zálivka vodou. Příliš velké sucho zpomalí růst rajčat, a pokud trvá delší dobu, rostliny začnou usychat a chřadnout. Naopak časté zalévání rajčatových keřů a zadržování přebytečné vody v záhoně může způsobovat uhnívání kořenů, vznik nemocí, houbových chorob nebo plísní. Velká vlhkost také přitahuje šneky, slimáky a další škůdce.

Proč hnojit rajčata

Pro svůj správný vývoj rostliny potřebují určité prvky a látky, které zajišťují správné fungování všech jejich částí a nezbytných procesů. Hnojivem tak stimulujete jejich růst a zlepšíte jejich zdravotní stav. Přestože je půda plná potřebných zdrojů, jejich zásoby se v záhonu rychle spotřebovávají a nestíhají se přirozeně obnovovat. V důsledku jejich nedostatku však rostliny brzy začnou strádat.

Čím hnojit rajčata

Mezi základní stavební prvky téměř všech druhů rostlin patří zejména dusík, draslík a fosfor. V každé fázi růstu se nároky na tyto živiny mění, a podle toho byste taky měli hnojící směsi vybírat. Důležité je používat především přírodní látky, které jsou pro životní prostředí, ale i vaše zdraví mnohem šetrnější a bezpečnější. Toxické látky obsažené v chemických hnojivech přímo ovlivňují zdraví rostlin a jejich stopové množství se následně objevuje i v jejich plodech.

pěstování rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Hnojivo z ovesných vloček

Chemická hnojiva velmi snadno nahradíte doma vyrobenými přípravky, které jsou k výživě rostlin naprosto ideální. Konkrétně ovesné vločky stojí jen pár korun, a s trochou času si vyrobíte levnou, ale účinnou směs, po které rajčata porostou jako divá díky velkému množství vitamínů a dalších prospěšných mikroelementů. Hořčík přímo působí na vývoj kořenového systému a fosfor podporuje tvorbu květu. Vápník zase pomáhá s růstem silných a vitálních výhonků.

Jak na hnojivo z ovesných vloček

3 polévkové lžíce ovesných vloček zalijte jedním litrem vody a nechte 2 hodiny odstát. Občas směs promíchejte, a poté sceďte. Nakonec nařeďte s vodou v poměru 1:1 a hotový nálev použijte k zálivce kořenů každý druhý den. Silnější hnojivo vyrobíte z půl kila drcených ovesných vloček zalitých 10 litry vody. 5 dní nechte louhovat, a poté nalejte 500 ml ke každému keři. Aplikaci opakujte znovu po 14 dnech.

Nejlepší hnojivo pro rajčata, okurky a lilek

Čím hnojíte rajčata v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články