Na zahradě nemusíte nutně pěstovat jen klasické slivoně, hrušně nebo jabloně. Naopak. Existuje pestrá paleta dřevin se zajímavými a chutnými plody, kterým se bude skvěle dařit i u nás a jako bonus vás potěší množstvím chutných a sladkých plodů, případně se postarají i o zkrášlení všeho pozemku díky svými listů nebo květům.
Planika obecná (Arbutus unedo)
Jahodový stromek patří mezi velmi oblíbené exotické dřeviny, u nás ho však lze pěstovat pouze v nádobě, protože nesnáší mrazy. Potřebuje zajistit řádnou drenáž a zeminu s neutrálním nebo mírně zásaditým pH. Obvykle vám postačí běžná zahradní zemina smíchaná s pískem. Vyživovat ho lze obyčejným tekutým hnojivem na balkónové rostliny. A vyžaduje také světlo.
Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)
Tato dřevina pochází ze severu a severovýchodu Číny. Preferuje polostín s mírnou a dobře propustnou půdou. Má také ráda teplo a miluje polohy velmi dobře chráněné před větrem. Aby měla stále zajištěnou dostatečnou vlhkost, vyplatí se ji v dubnu zamulčovat a přihnojit. V nevhodných podmínkách může být napadena plísněmi a trpět antraknózou. Odmění se vám chutnými a léčivými plody.
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Datle si na zahradě nejspíš nevypěstujete, ale tyhle plody se jim chutí i vzhledem značně podobají. Jde o nenáročnou dřevinu, která vyžaduje jediné – dostatek světla a spíše sušší stanoviště. Jednou ročně ocení hnojení a menší stromky je nutné pěstovat na stanovišti bez plevele. Plodů se dočkáte už po několika letech. Ale věřte, že až je ochutnáte, tak zjistíte, že se vám veškerá péče opravdu vyplatila.
Hloh břekolistý (Crataegus coccinea)
Tento hloh se skvěle hodí na živé ploty. Je známý svou odolností vůči nízkým teplotám a snáší jakoukoli půdu. Bývá také značně univerzální – dokáže totiž růst jak na slunném stanovišti, tak na zastíněných místech. Vysazujte ho nejlépe na jaře nebo na podzim a první 2 roky (v chudších půdách 3 roky) po výsadbě ho pravidelně zalévejte.
Idézie mnohoplodá (Idesia polycarpa)
Pěstuje se jako okrasná i užitková dřevina (plody jsou jedlé). Vypadá velmi krásně – její dlouhé srdčité listy se totiž na podzim zbarví do červena. Žluté květy se objevují v červnu a červenci, plody jsou pak kulovité, červené a s měkkou chutnou dužinou. Dají se jíst jak syrové, tak i jako kompot.
Kustovnice čínská (Lycium chinense)
Tato dřevina je u nás známá také jako goji. Jde o malý keř s jedlými plody, který se pyšní zajímavým vzhledem a značnou odolností vůči nízkým teplotám. Potřebuje slunné, teplé a chráněné stanoviště a také výživnou zeminu. U starších exemplářů je vhodné bázi keře zasypat hromadou zeminy a mulče, lépe potom prospívají.
Jaké exotické rostliny pěstujete na zahradě?