Existuje velké množství faktorů, které musíte vzít v úvahu při stavbě zahradního bazénu. Ve hře není jen povolení, ale také nutné parametry, jež musí tyto vodní prvky na zahradě splňovat. Hodí se rovněž vědět, na které typy už potřebujete stavební povolení a u kterých vám postačí jen obyčejné ohlášení na stavebním úřadu.
Zákon a stavba bazénu
Pokud si chcete zajistit, že bude vše v souladu s platnou legislativou, pak nahlédněte do ustanovení § 79 a §103 Stavebního zákona, které je platné pro stavby bazénů u rekreačního nebo rodinného domu. V § 79, odst. (2) najdete toto: „Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují bazén do 40 m² zastavěné plochy na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.“
Ovšem pozor, musí se jednat o stavbu „v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše umístěnou v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, a jeho související technické zařízení“. Na vše navazuje ještě § 103, odst. e) v bodě 18. Tam lze najít i dodatkovou formulaci ve znění: „Bazén včetně souvisejícího technického zařízení na pozemku u rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby.“
Na velký bazén potřebujete povolení
Co z toho tedy vyplývá? Pokud máte bazén menší než 40 m² a dodržíte vzdálenost dvou metrů od sousedova plotu, pak nebudete potřebovat žádné povolení ani ohlášení. Do tohoto rozměru se vejde většina běžných zahradních bazénů, takže se nemusíte bát. Důležitý je také pozemek, který musí patřit k rodinnému domu nebo splňovat parametry pro rekreaci.
Problém může představovat i územní plán
Někdy mohou mít problém i majitelé menších pozemků, a to s územním plánem své obce, resp. s „Podmínkami pro využití území.“ Ty totiž mohou stanovit, kolik procent vašeho pozemku může být zastavěno (kvůli zachování charakteru krajiny). Takže pokud vám k využití zbývá už jen poměrně malá část zahrady, je možné, že vám na úřadě podobná „akce“ zkrátka neprojde.
Jaké problémy jste museli řešit při stavbě bazénu vy?