S vypalováním zahrady si není radno zahrávat, hrozí za něj pokuta 500 000 Kč

Správně provedené kompostování a mulčování ochrání vaši peněženku před vysokými pokutami – vypalování trávy je totiž zakázáno.

Ohraničený oheň i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V České republice je postoj k této problematice jasný: pálení zahradního odpadu může vést k přísným sankcím. Zákon č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší nastiňuje přísná pravidla, která mají zabránit škodlivým dopadům na životní prostředí a bezpečnostním rizikům. Porušení těchto zákonů, zejména za extrémních povětrnostních podmínek, může vést k pokutám od 150 000 Kč za pálení mokré trávy až po závratných 500 000 Kč za vypalování trávy a jiných porostů.

Pálení mokré trávy: Nákladná chyba

Je velmi důležité si uvědomit, že pálení suchých rostlinných materiálů je povoleno pouze v určitých ročních obdobích (výjimkou bývá především suché jaro a léto, kdy je rozdělávání ohňů všeobecně zakázáno). A zcela vyloučeno je pálení mokré trávy. To bývá nejen neefektivní – produkuje nadměrné množství kouře a může vést k dýchacím potížím – ale hrozí za něj také pokuta až 150 000 Kč, jak píše web iReceptář.

plevel

Odstraňovat plevel je důležité. Za nedostatečnou údržbu pokuta v některých případech až 500 000 Kč

Nebezpečí vypalování trávy

Vypalování trávy a dalších rostlinných zbytků je ještě nebezpečnější, jak uvádí web ZákonyProLidi. Tato praxe může snadno přerůst v nekontrolovaný požár, který představuje vážné riziko pro lidi, majetek a volně žijící zvířata. Pokud budete přistiženi při činu, může vám hrozit pokuta až 500 000 Kč. Takže pokud si chcete například založit nové pole, nechte si na způsoby našich pradědečků zajít jednoduše chuť. Nestojí to za to.

Spalování zahradního odpadu je spojeno s riziky a možnými sankcemi. Právní důsledky a nebezpečí pro životní prostředí zdaleka převažují nad domnělým pohodlím. iZdroj fotografie: Depositphotos
Spalování zahradního odpadu je spojeno s riziky a možnými sankcemi. Právní důsledky a nebezpečí pro životní prostředí zdaleka převažují nad domnělým pohodlím.

Proč jsou pokuty tak vysoké?

Na první pohled se mohou zdát pokuty přemrštěné, ale dobrovolný hasič Petr N. Z brněnska to tak nevidí. Rizika spojená se spalováním zahradního odpadu jsou značná. Nekontrolované požáry mohou zdevastovat krajinu, zničit obydlí a dokonce vést ke ztrátám na životech. Kromě toho vzniklý kouř přispívá ke znečištění ovzduší a poškozuje veřejné zdraví a životní prostředí. Lidé se prostě neumí chovat zodpovědně, tak je třeba jim to nařídit,“ míní.

Navíc mnohem lépe uděláte, když veškerý přebytečný zahradní odpad zkompostujete – jak na už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. Nepotřebné listí pak můžete proměnit třeba v mulč.

Zahradu nemusíte vypalovat, abyste si snadno založili záhon. Tohle video vám ukáže, jak na to úplně kdekoliv

Jak se zahradním opadem nakládáte vy, abyste se vyhnuli pokutě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články