Záchod bude zářit novotou, chce to jen sodu a kyselinu citronovou

Při čištění toalety není vždy třeba sahat po drahých čističích – stejně dobře vám pomohou běžné ingredience z domácnosti.

Tento prášek stačí spláchnout do záchodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mytí a čištění záchodové mísy je jednou z nejhorších domácích prací a nikdo ji nedělá dobrovolně. Přesto je nutné toaletu udržovat v čistotě. V opačném případě nejen že odpudivě vypadá, ale šíří kolem sebe i nelibý zápach. Výrobci se předhánějí s chemickými prostředky, které vyčistí záchod co nejsnadněji, nejlépe bez vašeho přičinění, tedy kromě zakoupení drahého čističe. Existuje však domácí řešení této situace, zvláště když jste v nouzi a potřebujete toaletu umýt rychle, jak informuje web BydlímeKvalitně. Stačí k tomu malý trik.

Toaletní koule a jak na ně

Tento čistící prostředek si doma sami snadno vyrobíte. Vyčistí vaši toaletu bez námahy, stačí jej jen hodit do mísy. Potřebujete:

  • 1 šálek kyseliny citrónové
  • 1 šálek jedlé sody
  • trochu citrónové kůry
  • pár kapek esenciálního oleje

Do mísy nasypte kyselinu citrónovou a jedlou sodu. Poté nastrouhejte citrónovou kůru a přikápněte esenciální olej a směs promíchejte. Pokud by byla příliš sypká, lehce ji navlhčete vodou z rozprašovače. Na tvarování koulí použijte rukavice. Utvořte velké koule, z této směsi jich bude několik kusů. Nakonec je vložte do vzduchotěsné krabičky, kde vydrží asi 2 týdny. Poté už bude jejich účinek slábnout.

V případě potřeby vhoďte jednu kuličku do záchodové mísy. Po chvíli se začne tvořit pěna a směs v míse bude syčet, ale nebojte, to pouze znamená, že kulička působí. Za pár minut spláchněte a zkontrolujte čistotu toalety. Běžně zašpiněná toaleta se po tomto zásahu bude lesknout čistotou a svěže vonět. V případě, že jste ji trochu zanedbali a nevyčistila se zcela napoprvé, postup zopakujte. „Funguje to, a navíc je to zábava,“ potvrzuje paní Jarka K. z Krokočína.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Freepik
Při čištění toalety není vždy třeba sahat po drahých čističích – stejně dobře vám pomohou běžné ingredience z domácnosti.

Tekutý mycí prostředek

Dalším zajímavým domácím čističem je tentokrát tekutý přípravek, který rovněž můžete uchovat do zásoby. Hodí se hlavně, když se nejen v toaletě, ale i jinde v koupelně tvoří vodní kámen. Ten rozpouští dokonale. Potřebujete:

  • 350 ml Coca-Coly
  • 2 lžíce kuchyňské soli

V misce smíchejte obě ingredience tak, aby v tekutině nebyly hrudky soli. Přípravek přelijte do rozprašovače. Tekutinu naneste rovnoměrně po povrchu mísy nebo jiné plochy, kterou chcete vyčistit. Nechte chvíli působit a potom ji vezměte kartáčem nebo štětkou. Spláchněte a toaleta září čistotou. Zbytek přípravku uchovejte v uzavřené láhvi na příště.

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Prášek na čištění toalety

Tento jednoduchý prášek pouze ze dvou hlavních ingrediencí umyje nejen záchod, ale i celou koupelnu. Připravte si jej do zásoby. Potřebujete:

  • 125 g jedlé sody (tu pro mytí toalety doporučuje například web iReceptář)
  • 40 g kuchyňské soli
  • pá kapek esenciálního oleje
Proč dávat do toalety obyčejné mýdlo iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše toaleta vypadala za všech okolností perfektně, musíte se naučit o ni správně postarat – pomoci vám mohou domácí ingredience

Všechny ingredience smíchejte a směs uchovejte v dobře uzavřené dóze. Z toalety vyndejte všechny voňavé kuličky a podobně. Poté ji spláchněte, aby stěny byly vlhké. Posypte je rovnoměrně, ale opatrně práškem. Nechte chvíli působit a poté vyčistěte mísu kartáčem a opláchněte. Toto řešení se velmi osvědčuje mně, a navíc je snadné. Pro ještě lepší účinek můžete přidat i sůl nebo docela obyčejnou mouku, a to podle návodů na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jaké triky používáte pro čištění toalety vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články