Záchod se bude jen lesknout, stačí aplikovat kyselinu citronovou

Krásná a perfektně čistá toaleta nemusí být náročná na údržbu – perfektního pomocníka však nehledejte v drogerii, ale v obchodě s potravinami.

Tento prášek stačí spláchnout do záchodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hromadění vodního kamene je běžnou nepříjemností snad ve všech koupelnách a toaletách. Za tuto nepříjemnost může podle webu HezkáKoupelna především přítomnost sloučenin vápníku a hořčíku ve vodě. Existuje však jednoduché a účinné řešení, které si s ním bez problémů poradí – docela obyčejná kyselina citronová.

Využití kyseliny citronové při čištění toalet

Použití kyseliny citronové v boji proti usazování vodního kamene na toaletách představuje jednoduchý, ale velmi účinný přístup. Postup zahrnuje několik jednoduchých kroků:

  • Pořiďte si alespoň dvě balení kyseliny citronové. V případě odolného vodního kamene zvažte možnost mít po ruce i čtyři.
  • Upřednostněte bezpečnost a noste rukavice, abyste ochránili svou pokožku před možným podrážděním.
  • Spláchněte toaletu, aby se mísa zvlhčila, a poté rovnoměrně rozetřete kyselinu citronovou po povrchu, přičemž se zaměřte na nejvíce postižená místa.
  • Zavřete víko a nechte kyselinu citronovou působit přibližně 15 minut.
  • Po uplynutí určené doby mísu důkladně vydrhněte pomocí WC štětky.
  • Nakonec toaletu spláchněte a máte hotovo.

A toaletu vám skvěle vyčistí i sůl nebo šikovně použitá zubní pasta, stačí se inspirovat návody prověřenými redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Freepik
Při čištění toalety není vždy třeba sahat po drahých čističích – stejně dobře vám pomohou běžné ingredience z domácnosti

Zázračné účinky Coca-Coly

Web iReceptář zase píše, že i Coca-Cola dokáže účinně bojovat proti vodnímu kameni. Díky obsahu kyseliny citronové a fosforečné si totiž umí poradit s opravdu odolnými minerálními usazeninami. Jak na to? Postup je snadný – já to dělám úplně stejně.

Citronová kůra v záchodové míse: Eliminuje pachy a provoní toaletu

  • Coca-Cola se nalije do záchodové mísy a nechá se působit přes noc, v závažných případech až 24 hodin.
  • Po uplynutí určené doby toaletu spláchněte a na případné zbytky použijte WC štětku, která zajistí důkladné vyčištění.
Trik s lahví zajistí běloskvoucí toaletu po celý rok – je jednoduchý
Použití kyseliny citronové v boji proti usazování vodního kamene je velmi účinné
iZdroj fotografie: Depositphotos

Varování před abrazivními metodami čištění

Velmi často je doporučována i jedlá soda, ale některé zdroje před použitím tohoto abrazivního prostředku varují. Jedlá soda totiž svými jemnými částicemi při čištění pomalu, ale neúprosně narušuje hladkou glazuru na keramických površích. „Zpočátku se povrch jeví jako čistý, ale časem se na něm začnou hromadit nečistoty, což z dlouhodobého hlediska ztěžuje údržbu sanity,“ dodává čtenářka Jarka N. z Kutné Hory.

Jak si úklid toalety usnadňujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články