Záclony budou zářivě bílé, do bubnu pračky stačí vhodit skořápky vajec

Pokud chcete svou domácnost udržet co nejvíce ekologickou, a zároveň maximálně šetřit, pak si místo komerčního bělidla vezměte skořápky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vaječné skořápky, které často bezmyšlenkovitě vyhazuje do koše, v sobě skrývají poklad v podobě uhličitanu vápenatého, přírodního abraziva a bělidla, které po zařazení do pracího cyklu funguje jako organický rozjasňovač. Nejenže oživí zářivost bílého prádla, ale navíc za něj vůbec nic neutratíte, jak píše web iReceptář. A hodí se i na jemné záclony.

Péče o prádlo se skořápkami

Metoda je stejně jednoduchá jako okouzlující. Začněte tím, že nasbíráte hrst rozdrcených vaječných skořápek. Ty vložte do ponožky nebo malého sáčku a pevně je zavažte. To vše pak vložte do pračky spolu s oděvy nebo záclonami. Během pracího cyklu pak vaječné skořápky jemně odstraní matnost vašich textilií a navrátí jim perfektní bělost.

Prostředek domácí výroby na účinné bělení a odstranění mastných skvrn

Pomůže i kyselost

Pro ty, kteří chtějí zesílit bělící účinek, se mocným spojencem stane plátek citronu. Kyselina citronová totiž zesiluje rozjasňující schopnosti vaječných skořápek a zároveň dodává prádlu svěží vůni a pomáhá odstraňovat skvrny. Tato symfonie přírodních prvků, z nichž každý hraje svou roli, vás tak svými výsledky jistě mile překvapí.

Doplňkové lektvary: Sůl, jedlá soda a ocet

I když jsou vaječné skořápky hlavními hrdiny tohoto příběhu o omlazení prádla, vyzkoušet můžete i jiné účinné přírodní čisticí prostředky. Naše babičky například nedaly dopustit na namáčení záclon ve slané vodě. A hodit se vám může i jedlá soda, známý deodorant a čisticí prostředek, který si dokáže poradit i s odolným usazeninami (podle mých zkušenostní vám od obou bude stačit jedna polévková lžíce).

Rajčata prostou rychleji iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy je třeba k bělení prádla brát profesionální prostředky – naopak. Velmi dobře vám pomůže i odpad z domácnosti

Web Furnio pak nedá dopustit na ocet, který díky své mírné kyselosti nejen odstraňuje zbytky mýdla a dalších použitých pracích prostředků, ale také změkčuje tkaninu, takže se stává dokonalou předehrou (nebo naopak závěrem) při ošetření prádla vaječnými skořápkami. Společně se skořápkami ho však nepoužívejte – zneutralizoval by jejich účinek. Dejte ho proto buď do předpírky (a skořápky vložte do pračky až potom), nebo ho nalijte do přihrádky na aviváž. Na plný buben pračky by vám měl stačit jeden plný šálek.

A pokud máte rádi i jiné DIY prostředky, vyzkoušejte podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů k bělení prádla i syrové bramborové slupky.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro bělení prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články