Už žádní škůdci, už žádné choroby: Jediné, co je potřeba, je dětský pudr

Dětský pudr rozhodně nepatří jen do výbavy rodičů malých dětí. Naopak – skvěle vám totiž může pomoci i při péči o zahradu.

Dětský pudr bývá v domácnostech i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradníci neustále hledají nové a účinné metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami – a někdy se podle mých zkušeností vyplatí sáhnout do docela netradiční „šuplíčku.“ Třeba do toho, ve kterém si schováváte potřeby pro děti v čele s dětským pudrem, na který nedá dopustit třeba i internetový magazín iReceptář.

Ochrana cibulovin rostlin pomocí dětského pudru

Dětský pudr, který se obvykle skládá z mastku nebo kukuřičného škrobu, může hrát například zásadní roli při ochraně zdraví vašich cibulovitých rostlin. Jeho jemná struktura a vůně jsou totiž nepříjemná pro mnoho podzemních škůdců. Na 5-6 cibulek květin budete potřebovat 3 polévkové lžíce dětského pudru (a připravte si také uzavíratelný plastový sáček), jak radí web Teta.

Vložte cibulky a dětský pudr do sáčku, uzavřete a jemně protřepejte, aby se cibulky v tomhle bílém prášku rovnoměrně obalily. Poté je jednoduše zasaďte běžným způsobem. Dětský pudr nejenže odrazuje škůdce, ale také pomáhá snižovat hromadění vlhkosti kolem cibulek, čímž snižuje riziko hniloby. Získáte tak dvě výhody v jedné.

Nečekaný pomocník na zahradě: Lžička dětského pudru ochrání rostliny před nemocemi a otravnými škůdci

Dětský pudr proti zahradním škůdcům

Použití dětského pudru přesahuje pouhou ochranu cibulovin. Může být účinným prostředkem proti řadě běžných zahradních škůdců, včetně mravenců, mšic a dokonce i zajíců (a jim podobných hlodavců, kteří by si chtěli pochutnat na vašich čerstvě rašících výhoncích). A jak dětský pudr proti těmto nežádoucím návštěvníkům aplikovat?

  • Mravenci a mšice: Posypte dětským pudrem přímo rostliny, které chcete ochránit. Jeho prášková forma totiž narušuje pachové stopy, které mravenci používají k orientaci, a je nepříjemný pro mšice. A podobně může působit i mastek, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.
  • Hlodavci: Poprašte dětský pudr kolem mladých sazenic, vůně a struktura obvykle pro jejich odrazení úplně stačí.
Někdy můžete šikovného pomocníka na zahradě získat z nečekaného směru. Vyplatí se například vsadit na osvědčený dětský pudr. iZdroj fotografie: Pixabay
Někdy můžete šikovného pomocníka na zahradě získat z nečekaného směru. Vyplatí se například vsadit na osvědčený dětský pudr

Prevence chorob pomocí dětského pudru

Houbovým chorobám se často daří ve vlhkém prostředí. Dětský pudr může pomoci udržet listy suché, a tím poskytnout méně příznivé prostředí pro růst hub. A jak na jeho aplikaci?

  • Listy rostlin lehce poprašte dětským pudrem, nejlépe po dešti nebo po zálivce.
  • Po dešti nebo silné rose prášek aplikujte znovu, aby byla zajištěna trvalá ochrana.

Vyvarujte se nadměrné aplikace, protože by mohl ucpat póry listů rostlin a omezit jejich schopnost provádět fotosyntézu,“ radí na závěr čtenářka Hana N. z Nové Paky, která nedávno do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala třeba i návod na to, jak se starat o zelí.

Jaké netradiční pomocníky využíváte při péči o zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články