Jen stěží byste našli na zahradě šikovnějšího a levnějšího pomocníka, než je právě alobal. Zvládne i opravdu náročné úkoly.
Chcete-li zabránit růstu plevele v určité oblasti, můžete položit kus alobalu na zem a připevnit jej k zemi například kolíky nebo kameny. Alobal by měl zamýšlenou plochu zcela překrýt a zabránit tak růstu plevele. Zlikvidovat tak můžete i opravdu odolné druhy, jako je například ježatka kuří noha (Echinochloa crus–galli) šťavel růžkatý (Oxalis corniculata), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), pýr plazivý (Elytrigia repens), lipnice roční (Poa annua) a pampeliška smetánka (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).
Ochrana zahrady před mrazem
Pokud máte rostlinu, která se potřebuje ochránit před mrazem nebo vysokou teplotou, můžete kolem ní navinout alobal. Tím ji účinně zaštítíte i před opravdu extrémními povětrnostními podmínkami – a za pár korun.
Zvýšení účinnosti hnojiva
Jednou z méně známých výhod používání alobalu v květináči je jeho schopnost zlepšit účinnost hnojiv. Fólie vložená na dno květináče funguje jako bariéra, která snižuje ztráty živin vyluhováním při zalévání rostlin. Díky tomu, že zabraňuje příliš rychlému odtoku vody a rozpuštěného hnojiva, mohou vaše rostliny absorbovat více základních živin, které potřebují pro zdravý růst. Tato malá úprava tak může vést k bujnějším a živějším rostlinám bez nutnosti nadměrného hnojení (díky čemuž opět výrazně ušetříte.
Alobal odežene i hlodavce
Poslední šikovným tipem pro využití tohoto pomocníka je jeho aplikace proti hlodavcům, kterou doporučuje i organizace PETA. Stačí ho nastříhat na proužky a připevnit na provázek. Ten pak natáhněte všude tam, kde tito nevítaní návštěvníci běhají.
Textura alobalu, jeho šustění ve větru ani světelné odlesky se jim totiž podle informací ze stránek EpicGardening příliš nelíbí, tak rychle odtáhnou jinam. A alobal vám skvěle pomůže i s úklidem koupelny, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.