Kolik vody potřebují nově vysazené dřeviny? Náležitá péče nestojí ani korunu, ale bohatě se vyplatí

                   

Výsadba nebo přesazování může být pro dřeviny velký šok. Je mnoho faktorů, které brání správnému zakořenění. Jedním z nich je příjem vody kořenovým systémem. Ten může být totiž v průběhu výsadby poškozen, a tak někdy může nastat problém s absorpcí zálivky. Osudná může být pro strom také nesprávná intenzita zalévání pěstitelem.

Proč je voda vlastně důležitá

Voda je nepostradatelnou součástí rostlinného těla a má mnoho funkcí:

  • rozvádí po těle živiny,
  • je prostředím pro životní procesy,
  • účastní se metabolických reakcí (např. fotosyntézy),
  • má význam při termoregulaci (chrání před přehřátím),
  • umožňuje oplození výtrusných rostlin,
  • rozšiřuje plody.
iZdroj fotografie: Unsplash

Dejte pozor na kořeny

Aby rostlina správně přijímala vodu, musíte dbát na zásady správné výsadby. Jáma, do které chcete strom umístit, musí být vždy o něco větší než kořenový bal. Pokud by byla malá, mohlo by dojít k poškození kořenů. K tomu může dojít i po zatlučení kůlu (jakožto vzpěry) až po výsadbě. Vložte ho tedy do díry ještě před dřevinou.

Závlahová miska zadrží vodu

Po tom, co dřevinu vysadíte, je nutné dopřát jí první vydatnou zálivku, a to v množství alespoň 5 litrů pro keře a 20 l pro stromky. Ne všechna voda se ale dostane ke kořenovému systému a splaví se do širokého okolí. Tento problém vyřeší vytvoření závlahové misky okolo rostliny. Její výroba je snadná. Postačí, když mírně navršíte zeminu kolem kmene.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nezalévejte v odpoledních hodinách

První týden dřevině dopřejte zálivku každý den. Aplikujte stejné množství vody jako při výsadbě. Poté ho postupně snižujte. Přibližně po pěti týdnech zalévejte jednou za 10–14 dní. Tento interval zalévání dodržujte alespoň rok. Nejvhodnějším časem pro zalévání jsou ranní nebo večerní hodiny. Zabráníte tak nadměrnému výparu.

Také napomůžete kořenům v absorpci většího množství vody. Obecně platí, že strom či keř musíte zalévat, dokud pořádně nezakoření. Délka tohoto procesu se odvíjí od velikosti. Čím větší strom vysadíte, tím déle si bude zvykat na nové prostředí. Bude tedy po delší dobu tvořit kořenový systém a spotřebuje větší množství vody.

A co vy? Zaléváte dostatečně své nově vysazené stromy a keře?

Po výsadbě je třeba založit korunku. Ostříhejte své stromky správně!
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články