Je ten nejlepší čas pro výsadbu prostokořenných ovocných stromů. Neváhejte tedy a navštivte nejbližší školku

                   

Prostokořenné stromy jsou pěstovány ve školkách na volné půdě. V čase prodeje, který začíná 1. října, jsou vyjmuty ze země a jejich kořeny jsou následně ošetřeny. Není zde kořenový bal, a tak má výsadba těchto dřevin svá specifika. Je o něco náročnější než u kontejnerových stromů, ale stojí to za to. Dočkáte se totiž kvalitnějšího a chutnějšího ovoce.

Vyberte ten správný stromek

Při výběru stromu dejte pozor na to, aby nebyl suchý nebo napadený chorobou. Jejich kořenový systém by měl být pokrytý zeminou a zabalený ve fólii. Díky tomu při uskladnění ve školce a následné přepravě nevyschnou a lépe zakoření. Kořeny by měly být alespoň čtyři s délkou třicet centimetrů. Zkontrolujte i kůru na kmeni, měla by být nepoškozená a bez změn barvy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Připravte nové místo pro strom

Předtím, než dřevinu vsadíte, musíte připravit půdu, ve které bude růst, a to následujícím způsobem:

  • Půdu zorejte a obohaťte ji organickým hnojivem, např. chlévským hnojem nebo kompostem. Použít můžete i minerální hnojiva, dbejte ale na dávkování uvedené v příbalovém letáku.
  • Po dvou týdnech vykopejte díru o hloubce 50 až 60 cm a průměru 40 až 50 cm.
  • Nasypte menší vrstvu zeminy a zaražte do ní kůl, který bude stromu oporou.

Nepoškoďte ani jeden kořínek

Před vložením stromu do připraveného otvoru nezapomeňte sejmout ochranou fólii. Pokud je kořenový systém chráněn jutou nebo jiným organickým materiálem, můžete ho na kořenech ponechat, v zemině se rozloží. Dále zkraťte kořenový systém i korunu přibližně o jednu třetinu. Tato délka řezu platí pro většinu dřevin, existují ale i takové, které ho nesnesou. Poraďte se tedy pro jistotu s personálem školky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Při sázení stromu do půdy dejte pozor na to, abyste zbylé kořeny nepoškodili. Zeminu tedy sypejte postupně a každou její vrstvu zhutněte, zabráníte tak vzduchovým kapsám. Půda by měla sahat až po kořenový krček (tam, kde začíná kmen). Nakonec vytvořte zálivkovou mísu tak, že kolem stromu uděláte okraj z navrstvené hlíny. Voda se díky ní nerozteče do okolí a dostane se rychleji ke kořenům.

Sázíte své stromky také tak?

Okrasné školky mají velký sortiment druhů dřevin, ze kterého si vybere každý. Už jste navštívili tu ve vašem okolí?
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články