Jak správně zalévat? Přestaňte platit zbytečně vysoké účty za vodu, aniž by vaše rostliny trpěly suchem

                   

Zalévání zahrady a dodávání dostatečné zálivky vašim rostlinám je důležitou záležitostí, obzvlášť v období vysokých teplot nebo sucha. V případě, že je dešťové vody málo, vaše účty za vodu poměrně rychle rostou. Existují však způsoby, které vám pomohou tyto účty opět snížit, a také vám ušetří práci. Použitím postřikovače dostanete optimální množství zálivky ke všem rostlinám, a to bez námahy a ztráty času. 

Zalévejte velké plochy efektivněji  

Pokud panuje období velkého sucha, je třeba častěji zalévat i zatravněné plochy. Pro největší úsporu vody je pak nejlepší volbou pořízení podzemního zavlažovacího systému. Ten sestává z nejrůznějších typů trysek, postřikovačů, potrubí a čerpadel. Tato konstrukce vám umožní zalít každý kousek zahrady, a to bez jakékoliv námahy.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud nechcete zřizovat podzemní konstrukci zavlažovacího systému, postačí vám systém nadzemní. Ten je cenově dostupnější, a navíc přenosný. Potřebujete jen hadici a postřikovač. Zvolit můžete buď základní typ postřikovače, který zavlažuje zahradu v kruzích okolo sebe, nebo kývavý postřikovač, který zavlažuje území v obdélníkovém tvaru. Ten je pak vhodný do pravoúhlých zahrad.  

Dostaňte ke kořenům víc vody 

Pro rostliny a jejich schopnost udržení vody je nesmírně důležitý vhodný termín zalévání. Nikdy zahradu nezalévejte, pokud jsou venku vysoké teploty a příliš svítí slunce. Voda se pak rychle odpaří a k rostlinám se nedostane ani kapka.Zalévejte ji v pozdních odpoledních hodinách, kdy se půda po dlouhém dni ochladí, nebo brzy ráno. Rostliny pak využijí větší množství vody a vy je nebude muset tolik zavlažovat.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším způsobem, jak předejít ztrátě vody vsakující se ke kořenům, je řádná úprava půdy. Proto dbejte na to, aby byla vždy prokypřená. Voda se tak snáze dostane ke kořenům a nedojde k jejímu zbytečnému výparu na povrchu. Dále zapravte do půdy menší množství organických hnojiv, tedy hnoje nebo kompostu. I tento krok napomůže k lepšímu vstřebávání vody.  

Při efektivní zálivce zeleninových záhonků vám pomůže kapkový zavlažovací systém. Vyrobte si ho snadno sami, nebo vsaďte na ten z obchodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články