Zamrzlé čelní sklo už nebude problém, během pár minut ho rozmrazí obyčejný fén

Pokud ráno přijdete k úplně zamrzlému autu, stačí, když si s sebou vezmete fén – námraza bude pryč opravdu rychle.

Zamrzlé čelní sklo už nebude problém, během pár minut ho rozmrazí fén i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima s sebou přináší řadu problémů – a výjimku v tomto směru nemají ani majitelé automobilů. Existuje však několik účinných metod, jak čelní sklo rychle rozmrazit, aniž by došlo k jeho poškození (nebo třeba k přetížení klimatizačního systému vozu).

Metoda fénu na vlasy

Jednoduchý domácí fén na vlasy může být překvapivě účinným nástrojem pro odmrazení čelního skla. Zde je návod, jak na to:

  • Fén nastavte na střední teplotu.
  • Teplý vzduch nasměrujte rovnoměrně na čelní sklo a postupujte shora dolů.
  • Nesoustřeďte se na jedno místo příliš dlouho, abyste předešli poškození skla.

Tato metoda je sice pohodlná, ale je důležité zacházet s fénem opatrně, aby nedošlo k tepelnému šoku skla, který může vést k jeho popraskání.

Předehřátí vozu také pomůže

Nastartujte auto a nechte motor před jízdou chvíli běžet, aby se ohřál vzduch v interiéru, což může pomoci rozpustit led na čelním skle. Tato metoda však trvá déle a spotřebovává palivo, takže na ni musíte myslet předstihem.

Vyhněte se horké vodě

Je ovšem velmi důležité se vyhnout se polévání zamrzlého čelního skla horkou nebo vařící vodou, jak varuje web PortálŘidiče. Náhlá změna teploty totiž může způsobit prasknutí nebo roztříštění skla, což by se vám v konečném důsledku samozřejmě velmi prodražilo. Zato však podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů můžete vsadit na chytré použití klimatizace.

Zamrzlé čelní sklo auta

Už žádné otravné škrábání: Námraza z čelního skla zmizí za 10 sekund díky alkoholu

Izopropylalkohol ve spreji

Pokud si chcete udělat rozmrazování sami, zvažte vytvoření domácího rozmrazovacího spreje. Návod z webu iPrima ukazuje, že to není vůbec složité. Budete potřebovat čistou láhev s rozprašovačem, dezinfekční roztok obsahující isopropylalkohol, vodu a odměrku.

  • Odměřte dva díly dezinfekčního roztoku a přidejte jeden díl vody. Vše nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Důkladně promíchejte.
  • Roztok nastříkejte na zamrzlé čelní sklo. Led začne během několika sekund tát.
námraza na autě iZdroj fotografie: Pixabay
Rozlučte se s namáhavým škrábáním. S námrazou si poradíte za pár minut díky fénu

Účinnost tohoto domácího roztoku je dána především izopropylalkoholem. Je podobný běžnému alkoholu, ale má další vlastnosti, například rozpouští různé látky, včetně obávaného ledu na čelním skle. Izopropylalkohol, který se používá v průmyslových odvětvích, jako je malířství, kosmetika a farmaceutický průmysl, je vynikající pro rozpouštění lepkavých zbytků a rychle se odpařuje. Přestože není výrazně nebezpečný, není určen k požití ani vdechnutí. Takže pokud máte doma staré zásoby dezinfekce jako já, můžete je alespoň šikovně využít.

Jak opravit poškrábané nebo prasklé čelní sklo

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o automobil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články