Už žádné otravné škrábání: Námraza z čelního skla zmizí za 10 sekund díky alkoholu

Alkohol vám může v tomto mrazivém počasí posloužit přímo skvěle. Stačí ho jen šikovně použít a bude po nechtěné námraze.

Zamrzlé čelní sklo auta i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Led na čelním skle je častým trápením mnoha řidičů, zejména v chladných měsících. Otravné seškrabávání ledu, často v mrazivých podmínkách, totiž může být docela nepříjemné. Se správnými technikami a přísadami však může být tento úkol podstatně snazší a rychlejší.

Pochopení příčin vzniku námrazy na čelním skle

Tvorba ledu na čelním skle je primárně způsobena rozdílem teplot uvnitř a vně vozu. Vlhkost ze vzduchu kondenzuje na skle a rychle mrzne, čímž se vytváří vrstva ledu. Tradičně se pro jeho odstranění používají škrabky, ty však mohou na čelním skle zanechat jemné škrábance, které negativně ovlivňují viditelnost. Co tedy s tím?

Domácí řešení odstraňování námrazy

Jednoduchou a cenově výhodnou alternativu nám doporučil čtenář Mirek B. Z Lochotína. Budete potřebovat 100 až 150 ml kapaliny do ostřikovačů a 200 ml alkoholu. Ten totiž pomáhá rychle rozpustit led. Vše dobře protřepejte a směs nastříkejte na čelní sklo. Uvidíte, že se led rychle změní na vodu, kterou stačí jen setřít.“

Na skvrny z autosedaček není potřeba drahých prostředků. Ukážu vám levnou domácí směs, která odstraní i ty nejodolnější skvrny

Další kutilské řešení: Směs octa a soli

Web TestyOjetin si na pomoc bere naopak sůl. V plastové láhvi o objemu 750 ml smíchejte půl litru vody, 200 ml běžného octa a asi dvě lžíce kuchyňské soli. Dobře protřepejte a máte hotovo. Večer stačí roztok nastříkat na čelní sklo a ráno bude odstranění námrazy výrazně rychlejší. A pokud se často potýkáte se zamlženými okny, na Chalupáři-Zahrádkáři jsme doporučovali vozit s sebou obyčejnou kuchyňskou sůl, která vám skvěle pomůže.

Zamrzlé auto rozhodně není nijak příjemné – pokud se však chcete námrazy zbavit, nemusíte se uchylovat k chemii, stačí vám citron. iZdroj fotografie: Pixabay
Zamrzlé auto rozhodně není nijak příjemné – pokud se však chcete námrazy zbavit, nemusíte se uchylovat k chemii, stačí vám alkohol

Použití plastového sáčku s vodou

Redaktoři ze stránek LibereckýHokej zase nadají dopustit na jednoduchou aplikaci sáčků naplněných vodou. K tomuto triku budete potřebovat:

  • plastový sáček
  • vodu
  • hadřík nebo utěrku

Naplňte plastový sáček vodou a pevně jej uzavřete. Poté položte vodou naplněný sáček na čisté čelní sklo vašeho automobilu a podržte jej několik sekund na místě. Po krátké chvíli ho sejměte a hadříkem nebo ručníkem setřete zbylé kapky vody. Totéž opakujte po celé ploše skla, dokud námraza zcela nepovolí. Já mám obvykle za pár minut hotovo – a voda ani nemusí být teplá. Sáček pak prostě propíchnu, vodu vyliju a igelit hodím do popelnice.

Jak si usnadnit škrábání námrazy z auta? Je to opravdu snadné

Jaké triky používáte pro odstranění námrazy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články