Závěsy budou opět zářivě bílé, vše zařídí obyčejná jedlá soda

Zářivé bělosti záclon a závěsů můžete dosáhnout i s domácími prostředky. Jejich seznam není nijak komplikovaný a použití také ne.

Vyčistěte záclony, aniž byste je museli sundávat: Lze to několika metodami i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V srdci každé útulné, sluncem zalité místnosti hrají záclony klíčovou roli, rámují okna a dodávají prostorům pocit tepla a soukromí. Tito látkoví strážci našich domovů však často podléhají neúprosnému útoku prachu, kouře a žloutnoucímu vlivu času a mění kdysi zářivě bílou barvu v matné stíny svého dřívějšího já. To může mít řadu příčin, jak říká web Dům&Zahrada.

Tichá bitva bílých

Naše záclony jsou tichým svědkem střídání ročních období. V létě nás chrání před žhnoucím sluncem, zatímco v zimě stojí na stráži před chladem, často na úkor vlastního lesku. Časem totiž jejich svěží bílá barva vybledne. A co s tím? Vezměte si k ruce jedlou sodu.

  • Soda bikarbona: Základní kámen našeho lektvaru, který je proslulý svými jemnými, ale účinnými čisticími a dezodoračními vlastnostmi.
  • Tekutý prací prostředek: V kombinaci s jedlou sodou uvolňuje a odstraňuje nečistoty.
  • Bělidlo (volitelné): V případě obzvláště odolných skvrn nebo pro dosažení vyšší úrovně bělosti může být malá dávka bělidla mocným spojencem.

Konečně fungující bělicí metoda: Osvědčená finta vybělí i to nejzašlejší prádlo, dokonale ho vyčistí a dodá mu nádhernou vůni

Začněte smícháním 100 ml tekutého pracího prostředku se 100 g jedlé sody. Upravte objem vody tak, abyste vytvořili roztok, do kterého lze záclony zcela ponořit. Poté ponořte záclony do takto připraveného roztoku alespoň na půl dne a občas je otočte, aby každé vlákno bylo vystaveno působení čisticí směsi. Po namočení je jednoduše vysvoboďte z mýdlového sevření tím, že je důkladně opláchnete pod čistou vodou, dokud z nich nezmizí i ta úplně poslední bublinka pracího prostředku.

Vše dokončí správný cyklus praní

Přeneste takto ošetřené záclony do pračky a přidejte doporučené množství pracího prostředku a případně trochu bělidla. Nastavte pračku na teplý cyklus (přibližně 60 °C) a máte hotovo. Tato metoda je sice časově náročná, ale slibuje, že vzkřísí čistou bělost vašich záclon bez jakékoli chemie, takže vynaložené úsilí se podle mě rozhodně vyplatí. Podobně jako sodu lze použít i sůl, kterou Chalupáři-Zahrádkáři doporučují třeba i na čištění šperků.

Pokud chcete, aby byla vaše záclony a závěsy zase jako nové, vezměte si k ruce  pomocníky z domácnosti – víc nebude třeba. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby byla vaše záclony a závěsy zase jako nové, vezměte si k ruce pomocníky z domácnosti – víc nebude třeba

Netradiční bělící prostředky

V honbě za co nejbělejší bělostí se někteří lidé obracejí k netradičnějším metodám. Skvělé jsou prý například vaječné skořápky. A jak je použít? Látkový sáček naplněný rozdrcenými skořápkami tří vajec radí web iReceptář jednoduše vhodit do pračky spolu se záclonami a vyprat vše jako obvykle. Záclony i závěsy budou opět zářivě bílé.

Jak bělíte své zašlé závěsy a záclony vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články