Zažloutlé záclony jsou minulostí, s častým problémem si poradí obyčejná sůl

Aby vaše záclony vypadaly zase jako nové, nemusíte hned chodit do drogerie pro drahá bělidla – místo toho vsaďte na pomocníky z domácnosti.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V průběhu času může krása záclon slábnout, protože tyto půvabné textilie získají díky nesprávné údržbě nevzhledné odstíny šedé nebo žluté barvy. Není však třeba se jich hned zbavovat – předtím ještě vyzkoušejte domácí metody bělení.

Bělení průsvitných záclon

Účinnou metodu boje proti zažloutnutí nebo zašednutí záclon představuje jednoduchý roztok vody a soli. Připravíte ho přidáním jedné polévkové lžíce soli do 5 litrů vody. Do tohoto roztoku ponořte záclony a nechte je tři hodiny namočené. Poté je důkladně opláchněte v čisté vodě. Pokud stopy zažloutnutí nebo změny barvy přetrvávají, postup opakujte, ale tentokrát nahraďte sůl jedlou sodou z kuchyňské spižírny.

Alternativní čisticí prostředky

V situacích, kdy vám může chybět čas nebo specifické čisticí prostředky, mohou být neuvěřitelně účinné i další přírodní alternativy. Podle webu ProŽeny je jedním z takových adeptů na úspěch i citronová šťáva. Přidání alespoň 100 ml citronové šťávy do pracího cyklu vám se získáním původní bělosti záclon velmi dobře pomůže. „Pokud nemáte po ruce citron, klidně použijte i kvalitní citronku nebo třeba šťávu z limetky. Obojí funguje perfektně a ještě nikdy mě to nezklamalo,“ píše čtenářka Jolanda T. z Prachatic.

Jak na bělení záclon, ponožek i košil: Aspirin v kombinaci se sodou překvapí svou účinností

Pokyny pro praní

Rovněž si dávejte pozor, jak své záclony perete – podle webu Chytré Bydlení můžete i tady udělat spoustu chyb. Co si pohlídat?

  • Kontrola teploty: Vyvarujte se praní záclon při teplotách vyšších než 30 °C. Vysoké teploty mohou nepříznivě ovlivnit jemné tkaniny a snížit jejich odolnost.
  • Používejte speciální prací programy: Volte specializované programy vhodné pro jemné tkaniny, jako jsou záclony. A určitě je nesušte v sušičce – podle mých zkušenostní je stačí jednoduše pověsit na okno, kde samy doschnou.
  • Správné plnění: Při praní záclon v pračce se vyvarujte přeplnění bubnu. Rozdělte je do několika cyklů, abyste zabránili jejich zamotání a zajistili jejich důkladné vyčištění.
Pokud už vaše záclony nevypadají tak, jak byste si představovali, zkuste je ještě vybělit – skvěle vám pomůže docela obyčejná sůl. iZdroj fotografie: orlovamaria / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication
Pokud už vaše záclony nevypadají tak, jak byste si představovali, zkuste je ještě vybělit – skvěle vám pomůže docela obyčejná sůl

Dodržováním těchto tipů a začleněním přírodních alternativ do rutinní péče o záclony dáte sbohem zažloutlým textiliím a získáte krásnější a čistější domácí prostředí. A to bez utrácení v drogerii – přírodní prostředky totiž dokážou chemii nahradit opravdu skvěle. A v redakci Chalupáři-Zahrádkáři máme vyzkoušenou i citronovou šťávu nebo šikovný postup jejich očisty jen s použitím obyčejného domácího vysavače.

Jak proti zažloutlým záclonám bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články