Zázrak z přírody: březová voda. Jak jí získat z jakéhokoliv stromu a proč ji pít?

                   

Navrtáním břízy získáte výborný přírodní produkt, který vám pomůže s různými zdravotními problémy. Pokud máte na zahradě nebo ve svém okolí břízu, vyzkoušejte a nebudete litovat.

Zajímavosti z celého světa

Strom, který je známý především mezi skauty. Ti využívají její kůru k rozdělání ohně. Kelti uznávali břízu a považovali ji za strom zasvěcení a znovuzrození. Indové zas používali její kůru na psaní. Dříve se u nás vyrábělo březové koště, kterým se dle pověr vymetalo z domu vše staré a zlé. Bříza neodmyslitelně patří k jaru, je spojována s různými rituály, které se většinou konaly právě v březovém háji.

i

Jak získat březovou vodu?

Nejkvalitnější březovou vodu najdete v mladých stromech, které mají průměr okolo 20 cm. Sběr je ideální hned na jaře, kdy ještě na stromu neroste nové listí. Nejlépe od března do půlky dubna, ovšem záleží na teplotě. Nemělo by už mrznout a ani nesmí být horko.

Než se pustíte do samotného navrtání stromu, zjistěte, zda má dostatečné množství mízy. Nožem nebo jiným ostrým předmětem píchněte do stromu a vyčkejte jestli se objeví krůpěj vody. Pokud ano, můžete se pustit do samotného stáčení březové vody.

i

Buďte ke stromu šetrní, strom navrtejte ve výšce asi 80-100 cm od země, připravte si vrták a kovovou trubičku, kterou zasunete do otvoru. Vrták by měl být slabší než trubička. Dále budete potřebovat hadičku a nádobu, do které budete vodu sbírat.

Navrtejte do kmene otvor asi 3-4 cm hluboký, poté do něj pomocí kladiva umístěte kovovou trubičku. Na ni nasaďte hadičku tak, aby tekutina stékala přímo do vámi připravené nádoby. Tu připevněte ke stromu pomocí provázku, nejlépe se na to hodí například plastová láhev. Po stáčení je nutné strom ošetřit. Ideální je použít dřevěný kolíček a štěpařský vosk nebo stromový balzám.

Použijte březovou vodu jako lék

Tato zázračná tekutina obsahuje velké množství draslíku, fosforu, kyseliny listové, mědi a vitamínu C. Důležitý je především mangan, který je nezbytný pro vývoj a péči o kosti. Mimo již zmíněné látky je také bohatá na hořčík, vápník a zinek.

i

Pomáhá tvořit superoxiddismutázu, která působí jako antioxidant a chrání buňky před poškozením. Snižuje riziko chronických onemocnění. Pomáhá s trávením bílkovin, cholesterolu a sacharidů. Může předcházet epileptickým záchvatům a regulovat hladinu cukru v krvi.

Pro koho není březová voda vhodná?

Osoby se zhoršenou funkcí jater by se měly užívání březové vody vyhnout, protože hrozí předávkování manganem. Bříza všeobecně patří mezi silné alergeny, jestliže máte alergii na list nebo pyl z břízy, měli byste se jí také vyhnout.

Při sběru březové vody mějte na paměti, že bez povolení majitele nebo správce lesa to není možné. Buď si sežeňte povolení od majitele nebo sbírejte pouze na své zahradě či pozemku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články