Už žádné vosy na zahradě, vyžene je hřebíček, citron či bazalka

Pokud vám nerušené chvíle odpočinku na zahradě narušují mlsné vosy, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Tyto vonné suroviny vám pomohou je udržet od stolu co nejdál.

i Zdroj fotografie: Noricum / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Většina lidí se těší na léto, až bude moci trávit co nejvíce času venku. Všechno je svěží, zelené a teploty jsou příjemné až do pozdních večerních hodin. Dokonalost těchto chvil však mohou narušit různé druhy hmyzu, které se rády zdržují poblíž lidí nebo servírovaných dobrůtek. Mezi ně patří komáři, a především vosy, jejichž bodnutí je nejen nepříjemné, ale i bolestivé.

Jak se zbavit vos

V obchodech je k dostání velké množství přípravků a postřiků, které vám s nežádoucí přítomností tohoto hmyzu mohou pomoci. Jejich používání byste si však měli dobře rozmyslet. Zvlášť v případě, pokud máte doma zvířecí mazlíčky nebo malé děti. Často bývají vyrobeny z nebezpečných chemikálií a toxických látek. Jejich používáním se tak zbavíte nejen daných škůdců, ale i prospěšných druhů a negativně zapůsobíte na zdraví zahrady i své vlastní.

Pokuste se vosy vypudit

Velmi dobrý čich je dokáže přivést i k velmi vzdálenému zdroji potravy. Toho můžete využít ve svůj prospěch a použít proti nim jednu z jejich největších výhod. Některé vůně totiž vosy nemohou vystát a raději se jim obloukem vyhnou. Pomocí aromatických bylin nebo směsí se vám tak snadno podaří udržet je v co největší vzdálenosti od vašeho obydlí, altánu nebo i piknikové deky.

Co vosy odpuzuje

Velmi špatně tento hmyz snáší vůni hřebíčku, tea tree oleje, citronu, octu, bazalky nebo česneku. Stačí jednoduše povrch nábytku nebo terasy tímto olejem natřít a nechat působit. V jeho okolí je také možné vysázet bazalku nebo česnek a nechat přirozenou vůni odvést všechnu práci za vás. Oleje z těchto rostlin vám také skvěle poslouží k ošetření okenních rámů nebo dveří.

jak se zbavit vos iZdroj fotografie: Depositphotos

Falešné vosí hnízdo

Dalším jednoduchým, ale účinným způsobem, jak se vos zbavit, je vyrobit falešné vosí hnízdo. K tomu vám postačí zmačkané staré noviny nebo papírový sáček. Snažte se vytvořit kuličku, a následně ji pomocí provázku zavěste na místo, kde se vosy často vyskytují. Ty si budou myslet, že se jedná o jinou kolonii a raději si najdou jiné teritorium.

Past na vosy

Pokud je pro vás přítomnost tohoto hmyzu opravdu nepřípustná, pak se pusťte do výroby pasti. Pro tento účel budete potřebovat 1 plastovou láhev, 500 ml piva, 1 lžičku cukru a provázek. Přibližně ve ⅔ výšky vrchní část láhve odřízněte, a poté ji hrdlem dolů vložte do zbylé části. Na boku vytvořte dva otvory a provlékněte jim provázek na zavěšení. Nakonec dovnitř nalijte pivo a umístěte past na vhodné místo.

Jak vyrobit past na vosy

Jak se s vosami vypořádáváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články