Mravenci se už nevrátí, ze zahrady je vykopne obyčejné proso

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a využijte proso, abyste se zbavili mravenců jednou pro vždy. Ochraňte svou zahradu před těmito škůdci a užijte si bohatou úrodu.

Jak se zbavit mravenců na zahradě přírodními způsoby i Zdroj fotografie: Martin LaBar / Creative Commons / CC BY-NC-2.0
                   

Není nic lepšího, než sklízet čerstvé a šťavnaté plody ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky. Aby však byla vaše úroda co největší a nejchutnější, musíte při jejich pěstování dodržovat určitá pravidla. Ze všeho nejdůležitější je dopřát rostlinám ideální životní podmínky, ochránit je před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi, a především škůdci.

Jak mravenci škodí

Tento drobný hmyz si staví rozsáhlá mraveniště plná spletitých chodeb. Nejčastěji je najdete na vlhkém a stinném místě pod kamenem nebo ve vykotlaném starém stromu. Jejich velmi vyvinutý čich jim pomáhá najít potravu i ve velké vzdálenosti a nezřídka je zavede až do lidských obydlí nebo zahrad, kde je velmi těžké se jich zbavit.

Mravenci chovatelé mšic

Nejen že se mravenci živí některými částmi rostlin a čerstvými plody, ale také jsou ochránci a chovateli mšic. Mšice se pak živí rostlinnou šťávou a rostliny v důsledku jejich napadání chřadnou a slábne jejich imunitní systém. Napadené kousky je pak velmi těžké zachránit.

Jak vyhnat mravence ze zahrady iZdroj fotografie: Pexels

Jak se zbavit mravenců

V každém supermarketu i specializovaném obchodě je k dostání velké množství insekticidů a různých přípravků proti hmyzu. Ty však bývají plné nebezpečných a toxických látek a jejich dlouhodobé používání může uškodit vám i celé vaší zahradě. Namísto nich proto raději vyzkoušejte přírodní alternativu, která je k životnímu prostředí i vašemu vlastnímu zdraví mnohem šetrnější a bezpečnější.

Proso proti mravencům

Proso vám v tomto případě poslouží jako návnada. Jeho sladká vůně mravence přiláká a pro vás bude mnohem snazší je zlikvidovat. V ideálním případě smíchejte proso s kyselinou boritou, křemelinou nebo čajovými lístky a nasypte na mraveniště. Sběrači si kousky odnesou dovnitř, aby se všichni nakrmili a postupně vlivem jedovatých látek zahynou.

Vůně kterým se mravenci vyhýbají

Existují také různá aromata, která mravenci nemohou ani vystát a raději se jim obloukem vyhnou. Můžete tak snadno vytvořit bariéru okolo záhonů nebo své zahrady. Mezi hlavní odpuzovače patří především máta, skořice, esenciální oleje, pepř nebo levandule. Máta a levandule vám navíc na zahradě budou hezkou a voňavou ozdobou.

Jak se zbavit mravenců v zahradě

Jak bojujete s mravenci na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články