Pokud dosavadní úroda okurek neodpovídá vašim představám, nevěste hlavu. Napravit situaci zvládnete za pomoci trochy mléka.
To, že pití mléka prospívá lidskému zdraví, je všeobecně známý fakt. Méně už se ví, že vitamíny a minerály v něm obsažené přivítají i plodiny v našich zahradách. Vděčné za něj budou především okurky, které po celou dobu vegetace potřebují dodávat dostatek živin a chránit před chorobami. Pakliže patříte mezi zahradníky, kteří se vyhýbají průmyslovým hnojivům a chemickým postřikům, je pro vás hnojení mlékem účinným řešením.
Mléko – zdroj vápníku k nezaplacení
Mléko je skutečnou superpotravinou. Je nenahraditelným zdrojem hořčíku, železa a především vápníku. Zatímco v lidském těle se tento prvek stará o zdravé kosti a zuby, u rostlin je zodpovědný za silné stonky a zdravé kořeny a zvyšuje jejich odolnost vůči výkyvům počasí, chorobám a škůdcům. V neposlední řadě má hnojení mlékem pozitivní vliv na kvalitu půdy a podporuje výskyt užitečných mikroorganismů, které jsou zodpovědné za tvorbu humusu.
Jak poznáte nedostatek vápníku
Rostliny mohou nedostatkem vápníku trpět ne proto, že je ho v půdě málo, ale také proto, že ho z ní nedokáží vstřebat. V takovém případě zkuste hnojení octem, který s tímto problémem rostlinám pomůže. Poradit vám může půdní pH test, ale to, že se okurkám vápníku nedostává, vám dají vědět i samy. Rostliny porostou velmi slabě, okraje listů budou zasychat a plody mohou začít v nejhorším případě i usychat a odpadávat.
Výživa i ochrana díky hnojení mlékem na list
Velmi dobrou možností je v případě vápníku listové hnojení. Tím zařídíte, že se tento prvek nezastaví v kořenovém systému, ale dostanete ho tak ihned do bezprostřední blízkosti plodů. Takové hnojení mlékem navíc funguje jako prevence i léčba plísňových onemocnění, jako je padlí nebo bramborová plíseň. Mléko smíchejte s čistou vodou v poměru 1:2 a rostliny s hotovou směsí jednou za dva týdny postříkejte. Obohatit postřik můžete i o pár kapek jódu.
Hnojení mlékem zařídí bohatou úrodu
Mlékem můžete rostliny i zalévat, tak jako to dělaly už naše babičky – jen ho před použitím musíte vhodně zředit. Na pět litrů vody bude bohatě stačit jeden litr mléka (použít se dá i prošlé nebo zkyslé mléko), opět můžete přidat několik kapek jódu. Hnojení mléčnou zálivkou provádějte jednou za týden až čtrnáct dní, v závislosti na tom, jak vaše okurky vypadají. Každé rostlině dopřejte alespoň půl litru mléčného roztoku a hnojte vždy ve večerních hodinách.