Velká zeleninová úroda: Účinným pomocníkem je zkyslé mléko

To, co by se na první pohled mělo vyhodit, najde leckdy ještě uplatnění. Zkyslé mléko lze použít v zahradě jako hodnotné hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mléko je nápojem s blahodárnými účinky na lidské zdraví – představuje zdroj důležitého vápníku, stopových prvků a vitamínů. Někdy se může stát, že mléko nestihnete spotřebovat, a ono zkysne. Nemusíte ho hned vyhazovat, najde ještě uplatnění. Kuchaři ho mohou směle použít do palačinek, lívanců či buchet. Zahradníci a pěstitelé zkyslé mléko zase uvítají jako přírodní hnojivo, které vyživí pokojové i venkovní květiny, stromy, keře i zeleninu.

Blahodárné účinky mléka

Mléko je prospěšné nejen pro lidský organismus, ale i pro rostliny. Vápník, který obsahuje, je prevencí proti nekróze (hlavně u rajčat a paprik) a fosfor napomáhá procesu fotosyntézy. Díky hořčíku, draslíku, celé řadě stopových prvků a vitamínů skupiny B budou rostliny zdravější a odolnější vůči chorobám i škůdcům. Cukry, které mléko obsahuje, jsou navíc zdrojem živin pro užitečné mikroorganismy v půdě. Rostlinám vůbec nebude vadit, použijete-li pro výrobu hnojiva zkyslé mléko, které jste objevili v ledničce.

Zkyslé mléko jako základ pro hnojivo

Mléčný roztok vyrobíte raz dva. Do jednoho litru vody vlijte půl šálku zkyslého mléka a přidejte dvě kapky jódu. Důkladně zamíchejte a směs zřeďte dalšími dvěma litry vody. Dbejte na dodržení poměrů, silnější hnojivo by silně páchlo a také by mohlo by poškodit kořenový systém rostlin. Hnojivo neskladujte, ale ihned zužitkujte a rostliny jím zalévejte vždy v ranních nebo večerních hodinách. Zkyslé mléko ocení především ty náročné na vápník – rajčata, papriky a listová zelenina.

Velká úroda rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Mlékem proti plísním a chorobám

Pokud se bojíte, že vaši úrodu napadne plíseň, vyzkoušejte jako prevenci postřik z mléka. Jeho fungicidní účinky ocení především rajčata ohrožená plísní bramborovou nebo okurky, cukety a dýně, které jsou náchylné k padlí. Smíchejte mléko a vodu v poměru 1:2 a přelijte do rozprašovače. Směsí stříkejte ohrožené rostliny každých deset dní, vždy v pozdních odpoledních hodinách, kdy nesvítí přímé slunce. Předejdete tak houbovým chorobám i škůdcům, kteří by oslabené rostliny snáze napadali.

Jaká přírodní hnojiva používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články