Zdvojnásobenou úrodu okurek zařídí obyčejná sklenice mléka

Pokud dosavadní úroda okurek neodpovídá vašim představám, nevěste hlavu. Napravit situaci zvládnete za pomoci trochy mléka.

Semena okurek udržujte v teple i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že pití mléka prospívá lidskému zdraví, je všeobecně známý fakt. Méně už se ví, že vitamíny a minerály v něm obsažené přivítají i plodiny v našich zahradách. Vděčné za něj budou především okurky, které po celou dobu vegetace potřebují dodávat dostatek živin a chránit před chorobami. Pakliže patříte mezi zahradníky, kteří se vyhýbají průmyslovým hnojivům a chemickým postřikům, je pro vás hnojení mlékem účinným řešením.

Mléko – zdroj vápníku k nezaplacení

Mléko je skutečnou superpotravinou. Je nenahraditelným zdrojem hořčíku, železa a především vápníku. Zatímco v lidském těle se tento prvek stará o zdravé kosti a zuby, u rostlin je zodpovědný za silné stonky a zdravé kořeny a zvyšuje jejich odolnost vůči výkyvům počasí, chorobám a škůdcům. V neposlední řadě má hnojení mlékem pozitivní vliv na kvalitu půdy a podporuje výskyt užitečných mikroorganismů, které jsou zodpovědné za tvorbu humusu.

Jak poznáte nedostatek vápníku

Rostliny mohou nedostatkem vápníku trpět ne proto, že je ho v půdě málo, ale také proto, že ho z ní nedokáží vstřebat. V takovém případě zkuste hnojení octem, který s tímto problémem rostlinám pomůže. Poradit vám může půdní pH test, ale to, že se okurkám vápníku nedostává, vám dají vědět i samy. Rostliny porostou velmi slabě, okraje listů budou zasychat a plody mohou začít v nejhorším případě i usychat a odpadávat.

Zralé visící okurky iZdroj fotografie: Pixabay

Výživa i ochrana díky hnojení mlékem na list

Velmi dobrou možností je v případě vápníku listové hnojení. Tím zařídíte, že se tento prvek nezastaví v kořenovém systému, ale dostanete ho tak ihned do bezprostřední blízkosti plodů. Takové hnojení mlékem navíc funguje jako prevence i léčba plísňových onemocnění, jako je padlí nebo bramborová plíseň. Mléko smíchejte s čistou vodou v poměru 1:2 a rostliny s hotovou směsí jednou za dva týdny postříkejte. Obohatit postřik můžete i o pár kapek jódu.

Hnojení mlékem zařídí bohatou úrodu

Mlékem můžete rostliny i zalévat, tak jako to dělaly už naše babičky – jen ho před použitím musíte vhodně zředit. Na pět litrů vody bude bohatě stačit jeden litr mléka (použít se dá i prošlé nebo zkyslé mléko), opět můžete přidat několik kapek jódu. Hnojení mléčnou zálivkou provádějte jednou za týden až čtrnáct dní, v závislosti na tom, jak vaše okurky vypadají. Každé rostlině dopřejte alespoň půl litru mléčného roztoku a hnojte vždy ve večerních hodinách.

Vše důležité o pěstování salátových okurek

Jak používáte při zahradničení mléko a mléčné výrobky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články