Ze dveří už žádné teplo neuteče, zařídí to minerální vlna

Abyste během zimy nezaplatili za vytápění více než musíte, vsaďte na správné zaizolování dveří – zvládnete to i v případě, že si s kutilstvím příliš nerozumíte.

i Zdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dveře jsou vstupní branou do našich domovů, poskytují bezpečnost, soukromí a ochranu před povětrnostními vlivy. Pokud však nejsou správně izolovány, mohou být také zdrojem tepelných ztrát, jak informuje web Ekolist. Ať už jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu, vstupní dveře mohou významně přispívat k energetické neefektivitě domu. Naštěstí existují různé metody izolace, které mohou zabránit úniku tepla rychle a účinně.

Izolace rámu dveří

Pokud dveře těsně nepřiléhají k zárubni nebo pokud byly při montáži ponechány mezery, může tudy teplo snadno unikat. Pro izolaci zárubně je nezbytné odstranit vnější krycí desky a vyplnit všechny existující mezery pěnovou izolací nebo syntetickým izolačním materiálem, jak radí web FaceDobra. Všechny strany rámu, včetně horní části a boků, je třeba řádně izolovat. U kovových dveří se izolace rámu obvykle provádí během montáže.

Pro zajištění lepšího přilnutí dveří k rámu se běžně používají těsnicí pásky, například pěnové nebo gumové, protože dobře přilnou k povrchu dveří. „Tyto těsnicí pásky se dodávají v různých šířkách, aby vyhovovaly různým typům dveří,“ radí čtenář Jan K. z Hlučína.

Izolace kovových dveří

Snížení tepelné vodivosti kovových dveří obvykle zahrnuje jejich izolaci zevnitř. Tento proces se obvykle provádí při výrobě, ale zkušený odborník je může izolovat i dodatečně. Vyplnění dutin mezi těmito rámy izolačním materiálem, například minerální vlnou, je účinnou metodou, jak zabránit přenosu tepla – a je to hotové za pár minut.

Konec vrzajícím dveřím: Olej je klasika, překvapivým pomocníkem je ale i pěna na holení

Izolace dřevěných vchodových dveří

Dřevěné vchodové dveře se často izolují metodou zvanou opláštění. Vnější strana těchto dveří je pokryta tepelně nevodivým materiálem, který představuje další izolační vrstvu. Pro zajištění plynulého pohybu dveří je nezbytné zachovat mezi rámem dveří a izolačním materiálem mezeru přibližně 5 cm. Pokud jsou uvnitř dřevěných dveří dutiny, lze použít podobné metody izolace, jaké se používají u kovových dveří. Podrobnější popis celého postupu popsali Chalupáři-Zahrádkáři tady. A přečíst si můžete i tipy na izolaci oken.

Nedovolte během zimy svému teplu aby jen tak bezúčelně unikalo ven nezaizolovanými dveřmi – náprava je opravdu snadná
Nedovolte během zimy svému teplu aby jen tak bezúčelně unikalo ven nezaizolovanými dveřmi – náprava je opravdu snadná
iZdroj fotografie: Pixabay

Takže ať už se jedná o kovové nebo dřevěné dveře, zajištění správné izolace nejen šetří energii, ale také zvyšuje celkový komfort obytného prostoru. Já sama jsem svoje dveře zrevidovala a ty kovové s dutinami rovnou vyměnila. Uznávám však, že izolace je mnohem levnější volbou – a nejde vůbec o nic těžkého.

Jak se na příchod zimy připravujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články