Konec vrzajícím dveřím: Olej je klasika, překvapivým pomocníkem je ale i pěna na holení

Vrzající dveře jsou většinou důsledkem nedostatečného promazání pantů. To můžete napravit rychle a jednoduše za pomoci věcí, co máte doma.

i Zdroj fotografie: Audrius Meskauskas / CoffeeAddict / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dráždivý zvuk s každým otevřením a zavřením dveří, který ruší všechny členy domácnosti, je celkem častý problém. Dveře mohou skřípat z nejrůznějších příčin – na vině může být ohnutý závěs či uvolněný šroubek. Nejčastěji ale dveře vržou kvůli nedostatečnému promazání pantů nebo hromadění prachu a nečistot. Vrzající dveře dokážou pěkně otrávit život, ale naštěstí má tento problém jednoduché řešení – pořádně promazat. Čím? Tím, co najdete doma.

Vrzající dveře potřebují namazat

Na trhu jsou dostupné speciální prostředky určené k promazání pantů, ať už v podobě nejrůznějších lubrikantů, kapalin nebo sprejů. Než se ale vydáte do nejbližšího železářství, zkuste něco z toho, co najdete doma. Stejně dobře poslouží rostlinný olej nebo vazelína. Panty nejdříve očistěte od prachu a nečistot a poté je jednoduše namažte jakýmkoliv olejem nebo vazelínou a několikrát dveře otevřete a zavřete, aby se olej rozprostřel. Po takovém zákroku vás vrzající dveře nebudou strašit po dlouhou dobu.

Poslouží i pěna na holení

Vrzající dveře ale dokáže opravit obyčejná pěna na holení. Panty nejprve očistěte a poté podél nich naneste malé množství pěny. Nezapomeňte pěnu vetřít do všech štěrbin. Ujistěte se, že se produkt dostal všude. Pokud ne, postup opakujte. Přebytečnou pěnu poté utřete hadříkem nebo papírovou utěrkou. Dveře několikrát pomalu otevřete a zavřete. Pěna se tak dostane všude a dveře přestanou vrzat.

Pěna na holení na vrzající dveře iZdroj fotografie: Freepik

Svíčka opraví vrzající dveře

Skřípající dveře dokáže opravit i obyčejná svíčka. Tato metoda ovšem vyžaduje odstranění čepu pantu. K tomu se musíte vyzbrojit dlouhými kleštěmi. Čep vyjmete tak, že s ním pohnete proti směru hodinových ručiček. Po vyjmutí čep namažte roztaveným voskem svíčky a znovu opatrně vložte do pantu. Stejnou službu jako svíčka vám v případě, že chcete promazat čep, udělá i vazelína, která je univerzálním pomocníkem v každé domácnosti (hodí se například i k vyčistění sporáku).

Jak opravujete vrzající dveře?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články