Zkontrolujte si zahradu: Pokud je na ní bolševník, může to skončit pokutou

Bolševník velkolepý, známý také jako obrovský bolševník nebo obří bolševník (Heracleum mantegazzianum), je invazivní rostlina pocházející z Kavkazu.

Plevel na pozemku - bolševník i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V poklidné zeleni zahrady může číhat skrytý nepřítel, který ohrožuje nejen harmonii ekosystému vaší zahrady, ale také vaši peněženku. Nedávná legislativní změna ministerstva životního prostředí, která má oporu ve směrnicích Evropské unie, totiž nově definovala bojiště proti invazním druhům, jak informoval web iDnes.

Na pokuty naštěstí jen tak někdo nedosáhne

Nemusíte se však trápit kvůli každé nežádoucí rostlině na zahradě, pokuty jsou selektivní. Zákon zmocňuje orgány ochrany životního prostředí a krajiny k rozhodným zásahům jen proti škodlivým invazním druhům, na jejichž likvidaci se každoročně vynakládají miliony korun. A co se říká v zákoně? „V rámci běžné údržby pozemku by měl vlastník pozemku přispět k regulaci invazních druhů.

To znamená například potlačování křídlatky obrovské při sečení,“ uvádí se v legislativě, konkrétně to říká Zákon (č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči). A dodává: „Vlastník pozemku nebo objektu nebo osoba, která ji užívá z jiného právního důvodu, jsou povinni zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů, včetně plevelů,“ jak informuje web Deník. Nezáleží tedy na tom, jak velký pozemek máte – proti plevelům musíte bojovat v každém případě.

Hasiči varují: Za čištění zahrady ohněm pokuta až 25 000 Kč

Nebezpečí bolševníku velkolepého

Bolševník velkolepý je nebezpečný plevel původem z Kavkazu a představuje tak pro naši přírodu významnou hrozbu, jak upozorňuje web Květena ČR. Alarmující není jen jeho invazivní charakter, zasahující do porostu jiných druhů rostlin, ale i jeho přímé nebezpečí pro zvířata a lidi. Šťáva z jeho listů může způsobit vážné popáleniny kůže. Jak ho poznat?

  • Bolševník velkolepý je obvykle vysoký 2 až 5 metrů, což je velmi vysoká rostlina.
  • Listy této rostliny jsou velké, složené a mají tvar trojúhelníku s pilovitými okraji. Mohou měřit až 1 metr.
  • Květy bolševníku velkolepého jsou bílé až nazelenalé, shlukují se do velkých deštníkovitých květenství a mohou dosáhnout průměru až 80 cm.
  • Stonek této rostliny je hrubý, hranatý a pokrytý fialovými skvrnami.
  • Bolševník velkolepý má také na stonku a listech chlupy, které mohou způsobit kožní podráždění a pálení, pokud se s nimi dostanete do kontaktu.
Pokud máte bolševník na své zahradě a neodstraníte ho, může to skončit pokutou ve výši 500 000 Kč – naštěstí jen v jednom případě. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud máte bolševník na své zahradě a neodstraníte ho, může to skončit pokutou ve výši 500 000 Kč – naštěstí jen v jednom případě

Státní podpora při regulaci plevelů

V boji proti takto odolným nepřátelům naštěstí nabízí pomocnou ruku stát. Pokud se odstranění těchto plevelů ukáže jako náročné, mohou majitelé nemovitostí požádat o pomoc příslušný úřad pro ochranu životního prostředí. Tento orgán může usnadnit likvidaci plevele a může na ni dokonce finančně přispět.

U běžných plevelů však pomoc s likvidací potřebovat nebudete – stačí se řídit osvědčenými tipy redakce Chalupáři-Zahrádkáři, mezi které patří například použití octa nebo docela obyčejné jedlé sody. Fungují přímo skvěle.

Prohlédněte si bolševník k další nebezpečné invazivní druhy

Jak proti odolným plevelům na zahrádce bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články