Hasiči varují: Za čištění zahrady ohněm pokuta až 25 000 Kč

I zakládání ohně má svá pravidla. Seznamte se s nimi dříve, než půjdete příště pálit hromadu trávy a listí. Můžete ušetřit peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pročištění zahrady je jednou za čas zkrátka potřeba, aby vypadala udržovaně. Je-li váš pozemek poměrně rozsáhlý, dost možná se vám po takové pravidelné údržbě nahromadí velké množství rostlinného materiálu, jako je listí či tráva. A nejjednodušším způsobem, jak se této hromady zbavit, je nepořádek spálit. S tím ale opatrně, i pálení trávy má svá pravidla, a to velmi přísná. Za nedodržení správného postupu hrozí pokuta, která rodinný rozpočet rozhodně zasáhne.

Podmínky pro spálení trávy a jiného porostu

Z pohledu české legislativy je vypalování porostů upraveno třemi zákony, konkrétně zákonem 133/1985 Sb. o požární ochraně, 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a také zákonem 449/2001 Sb. o myslivosti.

Spalování látek přírodního charakteru může provádět pouze osoba starší 18 let, přičemž oheň musí mít stále pod dohledem, aby nedošlo k jeho samovolnému šíření. Obzvláště v období sucha se oheň může rozšířit velmi rychle. Oheň je možné založit v bezpečné vzdálenosti od budov, hořlavých látek a veřejnosti. Osoba musí mít k dispozici hasicí prostředky (vodu, hasicí přístroj), stejně tak i lopatu na zasypání popela po jeho bezpečném uhašení. Záleží také na počasí, oheň je možné založit za bezvětrného počasí a případný kouř nesmí obtěžovat sousedy.

Jak zákon postihuje fyzické a právnické osoby?

Případné pokuty se liší podle toho, zda jsou hořlavé látky přírodního charakteru na volném prostranství spalovány fyzickou či právnickou osobou. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby musí stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru a to s ohledem na jeho rozsah a skutečnost nahlásit Hasičskému záchrannému sboru (HZS) kraje. Při nedodržení striktních pravidel hrozí těmto osobám pokuta do výše 500 000 Kč. Horní hranicí je pak pokuta 1 000 000 Kč, která může být udělena v případě založení požáru s vysokým požárním nebezpečím.

Hromada sena připravena na spálení iZdroj fotografie: Pixabay

U fyzických osob je pokutování nižší, také se ale počítá s tím, že zakládaný oheň nebude tak rozsáhlý. I fyzické osoby musí provést opatření proti šíření požáru a doporučuje se nahlásit jeho plánované založení HZS kraje. Maximální výše pokuty při nedodržení pravidel je 25 000 Kč. Pročištění zahrady vás tak může přijít opravdu draho, na druhou stranu se ale uděluje peněžitá pokuta například i za neudržovanou zeleň.

Jaké další úkony na zahradě vás mohou stát peníze

I některé další zanedbání zahrady a domu mohou přijít opravdu draho. Poměrně tučnou pokutu můžete dostat například nedovoleným kácením stromu, či pokud opomíjíte pravidelný vývoz žumpy či septiku licencovanou společností.

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články