Žluté listy sazenic nejsou jen estetický problém, každý den bez zásahu zvyšuje šanci na jejich uhynutí

Pokud začnou listy u sazenic rajčat žloutnout, měli byste zpozornět. Jestliže nezasáhnete včas, můžete o ně zcela přijít.

Sazenice porostou rychle, po dřevěném popelu se mohou utlouct i Zdroj fotografie: Fernando Lopez Anido / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Žloutnutí listů u sazenic rajčat je častým problémem pěstitelů. Ne vždy jde však o závažnou obtíž. Jak poznat zcela přirozené žloutnutí listů od skutečně nebezpečného stavu? A co proti tomu dělat? Zjistěte o této běžné pěstitelské nepříjemnosti vše potřebné.

Když žloutnou děložní lístky

Jestliže se žloutnutí týká jen děložních lístků – to jsou ty první, které se tvoří, když semena vyklíčí, a jsou součástí vývojového procesu rostliny – nejde o vážný problém. Tyto listy běžně žloutnou a opadávají, a proto není třeba se tím znepokojovat. Ovšem pokud žloutnutí pokračuje, pak už je rozhodně třeba zbystřit.

Pozor na nedostatek vody

Ovšem žloutnutí listů může také způsobit špatná zálivka. Nejčastější chyba, kterou pěstitelé dělají, je to, že své sazenice zalévají příliš mnoho nebo naopak příliš málo. To může způsobit, že kořeny rostliny uhynou a náprava už nebude možná. Zalévejte proto své sazenice pečlivě a s ohledem na počasí (ve velkých vedrech minimálně jednou denně). Důležité je zalévat jen substrát a samotné listy udržovat suché.

Žloutnutí listů u sazenic rajčat může mít více důvodů, rozklíčujte je iZdroj fotografie: Depositphotos

Houbová infekce jako problém

Dalším problémem může být vadnutí rostlin způsobené houbami, jako jsou fusariové a verticiliové choroby. Tyto choroby mohou být přenášeny půdou a jsou časté zejména v teplých měsících. A jak je poznat? Postupně na rostlině začínají opadávat listy, ovšem často žloutnou a vadnou jen z jedné strany stonku a listu. Pokud takto napadené rostliny zaznamenáte, pamatujte si, že je nutné je zcela odstranit, aby se choroby nešířily na další rostliny.

Ovšem rajčatům mohou uškodit i plísně, které se projevují hnědými a tmavými skvrnami na listech. Infekce postupně šplhá od spodních pater směrem vzhůru, a nakonec se může přesunout na plody, které shnijí. Důležitý je nejenom správný postřik, ale také pečlivé prořezávání a zaštipování porostů pro lepší cirkulaci vzduchu.

Žloutnutí listů u sazenic rajčat může mít více důvodů, rozklíčujte je iZdroj fotografie: Freepik

Příznak nedostatku důležitých látek

Další možnou příčinou žloutnutí listů u rajčat může být nedostatek živin. Stává se to často ve chvíli, kdy při předpěstování doma takříkajíc přerostou. Pokud je ještě nemůžete vysadit ven, dopřejte jim alespoň větší květináč s výživnou humusovitou zeminou. Problém by měl rychle odeznít.

Žloutnutí rajčat na záhonu

Při výsadbě mohou být problémem i někteří nevhodní sousedé. Například některé druhy ořešáků mohou produkovat toxické látky, které jsou pro rajčata škodlivé. Pokud se tedy v blízkém okolí rajčat nachází ořešák, může právě on být viníkem tohoto problému. Příště tedy volte místo pro svůj rajčatový záhon lépe.

Nejlepší způsob vyvazovaní rajčat na provázek pro nekonečný růst při omezené výšce

Jaké jsou vaše triky proti žloutnutí listů rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články