Příběh pana Václava: „Jak mi manželka během 14 dní zabila všechny rostliny v záhoně“

I zkušený zahradník se může dopustit chyby a svým rostlinám přitížit. Pokud se jich však sečte více, nemusí se je podařit zachránit. Své o tom ví i Vašek, který přišel o celou úrodu.

Jak připravit na jaře záhon na výsadbu nové zeleniny a vyživit ho i Zdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Udržovaná zahrada je krásným místem plným radosti a klidu, stojí to ale opravdu hodně času a tvrdé práce. Během roku se musí každý zahradník vypořádat nejen s nevyzpytatelným počasím, ale také s útoky škodlivého hmyzu a rozrůstajícím se plevelem. Často stačí jen chvilka nepřítomnosti nebo nepozornosti a na záhonech mohou být napáchány nezvratitelné škody. 

Své o tom ví pan Václav Kadlec (44), který se nás nedávno kontaktoval na našem Facebookovém profilu a rozhodl se s námi podělit o příběh ze svých zahradnických začátků. „Ahoj chalupáři, ahoj zahrádkáři. Rád bych se s Vámi podělil o komickou událost, která se mi stala v době, kdy jsem začínal zahradničit. No, stala se spíš mé manželce, která mi nevědomky zničila všechny rostliny v záhoně. Pokud se Vám můj příběh bude líbit, máte mé svolení k publikaci.

Pravidelná péče o zahradu

V různých ročních obdobích vyžadují rostliny na zahradě jinou péči. Každý zkušený zahradník však ví, že se musí vždy pružně a rychle přizpůsobit jejich momentálním potřebám. Pokud včas nezareaguje na výskyt škůdců, přírodní katastrofu nebo prorůstání záhonu plevelnými rostlinami, může o celou svou úrodu velmi snadno přijít. Tento příběh nám jako odstrašující příklad zaslal pan Václav Kadlec.

Svěřil záhon do rukou manželky

Bylo mi 30 a začínal jsem se učit zahradničit. Kupodivu mi to šlo a když mi v práci sdělili, že mě posílají na služební cestu, velkou radost jsem z toho neměl. Přece jenom se mi na zahrádce dařilo a nevěděl jsem, komu péči o zahradu svěřit, protože nikdo v mém okolí s tím neměl zkušenosti. Nezbývalo mi nic jiného, než poprosit svou manželku, aby se mi o zeleninový záhon pečlivě starala. Se všemi potřebnými instrukcemi, jak často a kdy rostliny zalévat, jsem nakonec odjel. To jsem ještě nevěděl, co na mě bude čekat,“ začal Václav svůj příběh.

odplevelování záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Záhon plný plevele

Po návratu ze své služební cesty jsem místo upraveného zeleninového záhonu našel divokou změť plevele. Moje pěstěné plácky zarostl bodlák a zbylé rostliny neměly šanci v jeho přítomnosti přežít. Manželka bohužel nepoznala, že se jedná o jeden z nejhorších druhů plevelných rostlin, a namísto toho, aby je ze záhonů vytrhala, dál jej pečlivě zalévala. Na otázku, proč plevel zalévala, mi odpověděla, že se jí prostě líbil. No myslel jsem, že mě trefí šlak,“ popisuje vtipně Václav.

Pečlivé zahradnické školení

Nakonec jsem musel ženě ustoupit a o bodláky se i nadále starat. Co jiného mi zbývalo, když sejí tak líbili… :). Dokud kvetly, manželka mi zakázala se jich zbavit, protože měla pocit, že rostliny sama vypěstovala a fialové květy se jí velmi líbily. Nebudu lhát, na další pracovní cesty se mi moc nechtělo. Dnes už je moje manželka vášnivá zahradnice a kolikrát si i já chodím k ní pro radu. Čtenářům bych poradil jen jediné: Pokud vás bude čekat pracovní cesta, raději ji zrušte,“ ukončil Václav se smíchem svůj příběh.

Pokud budete někdy bojovat s plevelem, mohl by se vám hodit následující tip redakce, díky kterému se ho efektivně zbavíte. Návod najdete ve videu níže:

Vhodné nástroje pro odstraňování plevele

Jak s plevelem bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články