Zubní pasta nečistí jen zuby, hravě si poradí i s nečistotami v domácnosti

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a vyrobte si doma účinný čisticí přípravek za pár korun. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha soli a obyčejná zubní pasta.

zubní pasta i Zdroj fotografie: M.Minderhoud / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tento čistič ocení všichni, kdo se doma potýkají se silnou vrstvou vodního kamene, který je nejen nevzhledný, ale způsobuje i řadu dalších problémů a nepříjemností. Abyste se jej snadno a účinně zbavili, poslouží vám k tomu suroviny z vaší domácnosti. Za pár minut si připravíte vynikající přípravek pro mytí celé koupelny i kuchyně podobně jako ve videu ComeCucinare. Tento trik nás tak zaujal, že jej rozhodně musíme také vyzkoušet.

Proč pravidelně čistit vodní kámen

Podle složení vody a obsahu minerálních látek je voda buď tvrdá nebo měkká. Ta tvrdší zpravidla vytváří silnější vrstvy na povrchu vany, umyvadla, dřezu nebo vodovodních bateriích, na které se lepí další nečistota. Usazuje se však i v odtokovém potrubí, kde se postupně hromadí další špína a vede k jeho ucpání. To způsobuje horší odtok vody a často i velmi nepříjemný zápach, jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak se zbavit vodního kamene

Nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí přípravky plné nebezpečných chemikálií, které jsou z dlouhodobého hlediska nebezpečné jak pro životní prostředí, tak i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách a použijte suroviny ze své domácnosti. Kombinace zubní pasty a jedlé sody vám zajistí ty nejlepší výsledky a hravě si poradí i se zápachem z toalety, o čemž jsme více psali v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Hloubkové čištění toalety: Bakterie a nepříjemné pachy zmizí díky zubní pastě

Příprava čisticí směsi

Do malé misky nasypte 2 polévkové lžíce kuchyňské soli a přidejte asi 10 cm vrstvu zubní pasty. Sůl má vynikající čisticí a bělící vlastnosti, které ještě zesiluje přítomnost pasty na zuby. Ty lze podle webu TheSpruce ještě více umocnit přidáním 1 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí. Všechny přísady v misce smíchejte, aby se zcela spojily. Jakmile se vám vytvoří hustá pasta, máte hotovo a můžete se pustit do úklidu.

Jak použít čisticí pastu

Výsledná čistič je ideální k mytí nejrůznějších povrchů. Díky svým vlastnostem vám poslouží zejména v koupelně a kuchyni, protože si poradí i s tou nejodolnější špínou. Stačí pastu nanést na znečištěný povrch, nechat chvíli působit, a poté dočistit vlhkou houbičkou. Za pár minut budete mít úklid hotový, jak potvrzuje i naše čtenářka Dana H. z Orlové: „K mytí koupelny používám jen zubní pastu se solí. Je to levné a rychlé a rozhodně zbytečně neztrácím čas drhnutím špinavých povrchů.“

Pokud chcete svůj plynový sporák vyčistit, můžete si k ruce vzít zubní pastu – její aplikace je mnohem jednodušší, než si myslíte. iZdroj fotografie: Unsplash
Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik s jehož pomocí se zbavíte veškeré špíny. Skvěle se hodí k čištění všech povrchů

Ovšem tento čistič je mnohem univerzálnější – odstraníte s ní třeba i připečeniny na pánvích a horních, zaschlé nánosy špíny na dlaždičkách, odolné skvrny na podlaze nebo třeba rez usazenou na příborech. A vyjde vás opravdu na pár korun.

Jak čistíte svou domácnost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články