Jak na velké bobule šťavnatého rybízu: Občas postačí jen trocha močoviny

Nedovolte, aby úrodu vašeho rybízu cokoliv pokazilo. Letos si stačí vzít k ruce docela obyčejnou močovinu – funguje skvěle.

Rybíz se bude sbírat po kýblech: Stačí jen dvě lžíce škrobu pod keř i Zdroj fotografie: Kmtextor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Cesta k velké úrodě rybízu nemusí být nijak dlouhá, jak píše web VašeLepšíÚčetnictví. Naopak, pokud si vezmete k ruce osvědčené triky a postupy, budete se moci těšit z dvojnásobné úrody plodů skoro bez práce. Sama tenhle postup používám a nemůžu si ho vynachválit.

Močovina jako hnojení pro rybíz

Na jař je nutné toto oblíbené ovoce správně podpořit, jak uvádí web 2DomácíFarma. Důležitý je především dusík, který ho po zimě skvěle nakopne. A právě ten mu dokáže skvěle dodat močovina. Stačí ke každému keři aplikovat 6-8 polévkových lžic tohoto hnojiva (řiďte se velikostí) a živiny dobře zapracovat do půdy. Pak už jen rybíz vydatně zalijte a těšte se na výsledek.

Obohacení úrodnosti půdy škrobem

Kromě dusíku je nezbytnou součástí tohoto procesu výživy také škrob. Škrob obohacuje půdu o základní živiny, které jsou nezbytné pro vývoj rybízových keřů. Toto obohacení vytváří předpoklad pro bohatou úrodu chutných plodů plných vitamínů. Posílit jeho účinky můžete i slupkami od melounu, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři poměrně nedávno informovali.

Co dělat s keři rybízu po sklizni, vsaďte na prořezávání

Bobule rybízu budou rekordně velké, po rybím hnojivu porostou jedna báseň

Jak na aplikaci hnojiva k rybízu

Chcete-li vyživit keře rybízu roztokem vápníku a škrobu, postupujte podle následujících kroků:

  • Na každý kilogram vápna přidejte 0,3 kilogramu škrobu.
  • Obě složky důkladně promíchejte, aby vznikla homogenní směs.
  • Směs vápníku a škrobu aplikujte kolem základny každého rybízového keře
  • Na každou rostlinu stačí pouhá polévková lžíce tohoto roztoku.
  • Po aplikaci směsi vápníku a škrobu přidejte na vrchní část vrstvu dobře uleželého hnoje. Tato mulčovací vrstva pomáhá udržet vlhkost v půdě a časem jí dodá další živiny.
Červený rybíz - větvička iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašemu rybízu dařilo opravdu skvěle, je zapotřebí mu dodat tu správnou výživu. Bude poté plodit ostošest

Nakonec rybízové keře důkladně zalijte, aby směs vápníku a škrobu lépe pronikla do půdy a dostala se až ke kořenovému systému. To je velmi důležité – jedině tak se blahodárné účinky tohoto hnojiva projeví již za pár dní (jinak byste si na výsledný efekt museli značně počkat).

Jak o svůj rybíz pečujete na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články