Pěstování nekonečného kvanta borůvek na 1 m²: Sedm nejčastějších chyb, které nenávratně zkazí celou úrodu i chuť a barvu

                   

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) je na našich zahradách velmi oblíbená. Bývá známá také jako „kanadská borůvka“ a od klasické brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus) se liší především velikostí a chutí plodů. Aby však byla spokojená, potřebuje se na vaší zahradě cítit dobře. A v čem jí vyjít vstříc?

1. Vyberte si tu správnou odrůdu

Pro začátek je třeba říct, že nestačí v obchodech koupit libovolnou kanadskou borůvku. Naopak – pokud chcete mít plody po celé léto, je vhodné nakombinovat několik odrůd, lišících se dobou, kdy na nich dozrávají plody. Lze je v zásadě rozdělit takto:

  • rané (dozrávají od konce června do poloviny července): ‚Bluetta‘, ‚Duke‘, ‚Chanticleer‘, ‚Jersey‘, ‚Patriot‘, ‚Polaris‘, ‚ ‚Earlibue‘, ‚Emilly‘, ‚Hannah’s Choice‘,Poppins‘, ‚Spartan‘.
  • středně rané (dozrávají od poloviny července do začátku srpna): ‚Pioneer‘, ‚Record‘, ‚Sierra‘, ‚Toro‘, ‚Aino‘, ‚Alvar‘, ‚Ama Rood‘, ‚Atlantic‘, ‚Darrow‘, ‚Draper‘, ‚Hardy Blue‘, ‚Chippewa‘, ‚Berkeley‘, ‚Bonus‘, ‚Bluejay‘, ‚Burlington‘, ‚Ivanhoe‘, ‚Legacy‘, ‚Meader‘, ‚Northblue‘, ‚Zuckertraube‘.
  • středně pozdní (dozrávají od konce července do poloviny srpna): ‚Aurora‘, ‚Concord‘, ‚Denise Blue‘, ‚Bluecrop‘, ‚Bluegold‘, ‚Brigitta‘, ‚Goldtraube‘, ‚Chandler‘, ‚Northland‘, ‚Putte‘, ‚Rubel‘, ‚Nelson‘, ‚North Country‘.
  • pozdní (dozrávají od poloviny srpna až do září: ‚Bonifacy‘, ‚Coville‘, ‚Herma II‘, ‚Pink Lemonade‘, ‚Elizabeth‘, ‚Elliot‘.

2. Zajistěte vhodné podmínky pro pěstování

Pořiďte si alespoň tři rostliny různých odrůd, ty se bez potíží vejdou asi na 4m². Potřebují slunné stanoviště (přinejhorším mírný polostín). Nedostatek slunce snižuje úrodu i množství pozitivně působících látek v plodech. Jde například o vitamín C, vitamíny B a K, dále hořčík, fosfor, karoten či vápník. Ale nechybí ani antioxidant lutein či kyseliny pantotenová a listová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

3. Vhodný substrát pro kanadské borůvky

A v čem kanadské borůvky pěstovat? Pamatujte si, že jsou kyselomilné, takže nutně potřebují rašelinu. Sázejte je proto do výsadbové jámy o průměru 80 centimetrů a s hloubkou alespoň 40 centimetrů. Tu naplňte rašelinou, nejlépe obohacenou hnojivem s postupným uvolňováním živin.

4. Nezapomeňte na mulčování

Borůvky mají rády vlhkost, takže je nutné zeminu okolo nich něčím zakrýt a tím zabránit odparu. Vhodný je zejména mulč z kůry stromů, který napomáhá zároveň okyselení. Pro zálivku je pak ze všeho nejlepší dešťová voda bez jakéhokoli chemického ošetření. Jednou za 14 dní v ní můžete rozmíchat speciální hnojivo, pokud jste ho předtím nevmíchali do rašeliny.

5. Kdy správně sázet borůvky

Důležité je také to, kdy nové sazenice svěříte zemi. Výsadba sazenic se obvykle provádí na jaře anebo také (pokud tento brzký termín nestihnete) na konci podzimu. Vybírejte si jen rostliny se zdravě vyhlížejícími zelenými listy beze skvrn. V tom má však nákup sazenic na konci podzimu značné úskalí. Tehdy už totiž bývají listy borůvek zčervenalé a nelze tedy určit, zda jsou zdravé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

6. Péče o borůvky na podzim

A zapomenout nesmíte ani na péči po odplození keřů. Na podzim musíte borůvky ochránit před mrazem. Ze všeho nejlépe vám pomůže vrstva vhodného mulče ze staré trávy, listí nebo slámy, které zabrání namrzání a vysychání kořenů. A nezapomeňte ani na zálivku – tu provádějte i během zimy, ovšem pouze v bezmrazých dnech.

7. Jak na jarní řez kanadských borůvek

Ten je nutné provádět u všech keřů starších 3–5 let. Přistupte k němu na začátku března a odstraňují se při něm všechny nejstarší, poškozené a slabé výhony. A jak poznat, že není příliš radikální? Jednoduše – na keři by po řezu mělo zůstat asi 6–8 silných větví. Pamatujte si také že borůvka kanadská plodí nejvíce na horní třetině větví, tu proto nikdy nezkracujte.

Jaké triky používáte při pěstování borůvek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články