Aby letošní úroda brambor byla ta největší: Účinným pomocníkem je superfosfát

Pokud si chcete letos zajistit opravdu velkou úrodu brambor, pak sáhněte po dlouhodobě prověřeném superfosfátu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování zeleniny patří v České republice k velmi vyhledávaným činnostem – věnuje se mu prakticky každý, kdo má trochu větší zahradu. Na polích lze najít například brambory alias botanicky lilek brambor. Ovšem tuto plodinu lze najít i pod názvy brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum). A jak si pomoci k maximální úrodě? Skvělým pomocníkem je superfosfát.

Co je to superfosfát

Superfosfát je fosforečné hnojivo s obsahem fosforu P2O5 17%, což ho činí nejrozšířenějším koncentrovaným fosforečným hnojivem. Jde o vodorozpustnou formu hnojiva, což znamená, že má na rostliny opravdu rychlý účinek. Fosfor, který se nachází v superfosfátu, podporuje tvorbu kořenového systému a také bohatou násadu květů. Rovněž umožňuje rostlinám využít sluneční energii efektivněji.

Superfosfát se hodí k základnímu vyhnojení půdy pro všechny druhy plodin na všech druzích půd. Je vhodné ho použít na jaře a na podzim, nejlépe v kombinaci s organickými hnojivy. Před použitím na kyselejších půdách je nejprve třeba vápněním upravit jejich pH.

Proč právě superfosfát

Použití superfosfátu na brambory je velmi účinné. Fosfor v hnojivu pomáhá bramborám tvořit silný kořenový systém, což zlepšuje vstřebávání živin a vody. Kromě toho asistuje i při tvorbě květů a kořenových hlíz. Brambory jsou plodinou, která vyžaduje hodně fosforu, a proto je superfosfát vhodný pro jejich růst a vývoj.

Účinným pomocníkem při hnojení brambor je superfosfát iZdroj fotografie: Pixabay

Dávkování superfosfátu závisí na druhu půdy a rostliny, které chcete hnojit. V případě brambor se doporučuje dávkování 1 kg hnojiva na plochu cca 17 až 50 m2. Hnojivo se doporučuje aplikovat ho ještě před výsadbou brambor do půdy. Ovšem pokud již brambory rostou, je možné hnojivo aplikovat i později, při prvním nebo druhém hnojení.

Další využití superfosfátu

Superfosfát se hodí i k přidávání do kompostů. Pokud chcete kompostovat zahradní odpad, můžete do kompostu přidat také superfosfát, aby se zvýšila účinnost a rychlost rozkladu a rostliny tak z finálního kompostu získaly více živin (a připravit si můžete i speciální superfosfát – rostlinám dodá všechny potřebné živiny).

Co byste měli vědět

Je důležité dbát na správné dávkování a aplikaci superfosfátu. Nadměrné množství hnojiva může poškodit a způsobit spálení kořenů. Na druhou stranu nedostatek toho prvku dokáže způsobit pomalý růst rostliny a nedostatečnou tvorbu květů. Je tedy třeba najít vyvážené schéma hnojení, které dodá vaší zahradě vše, co potřebuje.

pěstování brambor iZdroj fotografie: Depositphotos

Brambory lze hnojit i popelem

Dáváte přednost spíše přírodním hnojivům, pak vsaďte na dřevěný popel. Dávkování závisí na velikosti a stavu půdy a množství popelu, které máte k dispozici. Přibližně se doporučuje přidat kolem 2 až 3 hrstí popela na metr čtvereční půdy. Poté se toto hnojivo zapracuje do půdy, ideálně do hloubky 10 až 15 cm. Většinou se to dělá před výsadbou brambor, ale popel lze použít i kdykoli během vegetačního období.

Pokud ho ovšem chcete použít na již vysazené rostliny, je třeba ho aplikovat opatrně, aby se nedostal na listy (protože může dojít k popálení). Popel je také možné použít ve formě roztoku. K tomuto účelu se nechá několik dní louhovat v nádobě s vodou, poté se do roztoku přidá malé množství mýdla (aby roztok získal lepší přilnavost) a po přecezení se tekutina aplikuje na rostliny postřikem.

Jaké jsou vaše triky pro velkou úrodu brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články