I nenáročný keř, jako je angrešt, se vyplatí na jaře správně pohnojit. Odvděčí se bohatou úrodou sladkých plodů.
Angrešt patří mezi oblíbené stálice spousty zahrádkářů. Není divu – jeho chutné plody se dají konzumovat nejen čerstvé, ale jsou z nich i skvělé marmelády, džemy, kompoty nebo pečené čaje. Angrešt je vitamínovou bombou, obsahuje mimo jiné vitamíny C a E a spoustu minerálů. Není náročný na pěstování, chcete-li se ale dočkat pořádné úrody šťavnatých plodů, měli byste mu trochu pozornosti přece jen věnovat. Ta spočívá především ve správném hnojení organickými i minerálními hnojivy.
První jarní hnojení angrešt nakopne
Keře angreštu jsou nenáročné a vydrží hodně (mohou i zplanět), chcete-li ale, aby bohatě plodily, musíte jim dopřát odpovídající porci živin v podobě organického a minerálního hnojiva. Ideální je angrešt pohnojit hned třikrát. První hnojení provádějte brzy na jaře ještě před pučením listů. Podruhé angrešt pohnojte těsně před tím, než keře pokvetou, a potřetí, když plody začnou pomalu dozrávat.
Angrešt uvítá kompost i kravinec
S hnojením angreštu začněte již v průběhu března nebo dubna, když keře začínají pučet. V tuto chvíli potřebují pořádnou dávku dusíku, aby nahodily květy. Nejlepším organickým hnojivem je kompost, humus nebo kompostovaný hnůj. Keřům starším tří let dopřejte 10 – 15 kg kompostu, mladším keřům poloviční dávku. Hnojivo rovnoměrně rozhrňte pod keřem a zapracujte do půdy nebo jen nechte ležet – díky jarním dešťům se i tak živiny dostanou do půdy.
Keřům pomůže močovina
Keře posílí i jednosložkové dusíkaté hnojivo, jakým je močovina. Prodává se v podobě drobných bílých granulek, které se rozpustí ve vodě a výslednou tekutinou se rostliny zalévají. Důležité je v tomto případě dodržet proporce – na 10 l vody přijde 100 gramů hnojiva. Nebo můžete granulky kolem keře rozsypat a zarýt do půdy. Hnojit angrešt ale lze i zakoupeným speciálním vícesložkovým hnojivem. V takovém případě se držte pokynů k dávkování na balení, ať keřům neuškodíte.