Jestli-že se na Vašich cuketách a dýních objevují bílé skvrny, ještě není důvod k panice. Mnoho zahradníků Vám poradí, abyste všechny rostliny s bílými skvrnami rychle zlikvidovali.
Nebojte se, takto razantní řešení rozhodně nemusí být na místě. Pomocí níže zmíněných rad se Vám podaří dýně i cukety s bílými skvrnami na listech zachránit. Neobávejte se nejhoršího, nevytrhávejte rostliny v panice a raději si nejprve přečtěte, jak se takových skvrn zbavit.
Co značí bílé skvrny
Pokud se na listech Vašich cuket a dýních objeví bílé skvrny, je to známkou plísně, která se usídlila v rostlinách. Neznamená to však, že musíte rostliny hned vytrhávat a vyhazovat ze země. Nejspíš jste podcenili preventivní ošetření proti plísním. To je nutné provádět při každé výsadbě. Pokud se jedná o plíseň, opravdu se nevyhnete vytrhání rostlin. Nezbude Vám nic jiného, než rostliny napadené plísní vytrhat a nechat si jen ty, kterých se plíseň ještě nedotkla. Nemusí se však hned jednat o plíseň. Pokud se o plíseň nejedná, je zbytečné rostliny vytrhávat, můžete jim pomoci.
Pokud nejsou skvrny houbovitou chorobou
Bílé skvrny a cuketách a dýních mohou být také zcela normální a bylo by úplně zbytečné rostliny vyhazovat. Jak tyto dva druhy skvrn od sebe tedy poznat? Skvrny, které jsou známkou falešného padlí se objevují na starých listech a zaschlých koncích. Plíseň má čiré skvrny, které jsou podobné rozsypané mouce. Skvrny, které značí falešné padlí, jsou na rostlinách a nic s nimi neuděláte. Pokud se jedná o plíseň, ta se nejprve z listů snadno smývá. Můžete zkusit roztok z 9 % octa.
Nyní už umíte poznat, zda se jedná o bílé skvrny způsobené plísní, nebo je to jen estetická vada, která značí falešné padlí, které není nijak nebezpečné pro Vás ani pro rostlinu. Víte, že pokud se jedná o plíseň, máte minimální šanci na záchranu rostliny, ale můžete se o to pokusit. Důležité je nepodceňovat preventivní ochranu proti plísním.