Bobule rybízu budou enormní, keře stačí nakrmit dusičnanem amonným

Dopřejte svému ovocnému keři na jaře tu nejlepší péči. Vhodným hnojivem stimulujete jeho růst. Plody pak budou větší a chutnější.

Jak na velkou úrodu rybízu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kromě jarního prořezávání je také potřeba dodat rybízu dostatečné množství potřebných živin. Jejich zásoby v půdě se postupně vyčerpávají a jejich nedostatek může mít za následek zpomalený růst a tvorbu malého množství plodů, které navíc mohou být menší a ne moc kyselé. Abyste si v létě mohli vychutnat velké a šťavnaté bobule, vyživte v dubnu ovocné keře tímto hnojivem.

Jak na jaře pečovat o rybíz

V nejlepším případě byste měli stihnout ošetřit rybíz po zimě ještě předtím, než se rozevřou listové pupeny. Ne vždy jsou k tomu ideální podmínky a často brzy zjara udeří ještě silné mrazy, které mohou vaši snahu zmařit, jak píše web TakToJeNášSvět. Dalším vhodným obdobím pro hnojení rybízových keřů je období květu. Dopřejte jim tuto speciální zálivku a podpořte jejich růst.

Co dělat s keři rybízu po sklizni, vsaďte na prořezávání

Bobule rybízu budou rekordně velké, po rybím hnojivu porostou jedna báseň

Co budete k ošetření rybízu potřebovat

Účinnými přípravky, které vám při ochraně a výživě ovocných keřů skvěle poslouží, je širokospektrální fungicid a hydroxid měďnatý, který je také součástí fungicidních a baktericidních přípravků. Takto rybíz spolehlivě ochráníte před houbovými a infekčními chorobami a v létě se budete moci podle webu DesateroTváříOsobnosti těšit z opravdu bohaté a chutné úrody.

Jak vyrobit postřik

Výhodou použití fungicidů spočívá v jednoduchosti přípravy i bezpečného použití. Tyto přípravky se nehromadí uvnitř rostlin a negativně neovlivňují ani jejich růst. Pro výrobu tohoto postřiku smíchejte 2 ml širokospektrálního fungicidu v 10 l vody, a poté přidejte přípravek obsahující hydroxid měďnatý. Směs důkladně promíchejte a následně nanášejte na rybíz pomocí rozprašovače.

Hnojiva pro rybíz po sklizni – pomůže například síran draselný iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyzkoušejte tento jednoduchý postup a připravte si doma účinnou směs, pomocí které na jaře ochráníte keře rybízu před nemocemi

Jako hnojivo zvolte dusičnan

Jakmile budete mít rybíz ošetřený je ještě třeba ho správně vyživit. Skvěle vám v tomto ohledu poslouží dusičnan amonný. Jedna lžíce na 1 litrů vody bohatě stačí. Jde o dávku pro jeden keř. A pomoci vám může i škrob, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno. Já osobně pod něj také hážu bramborové slupky – fungují skvěle a ještě zužitkuji odpad.

Čím ošetřujete rybíz v dubnu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články