Velké kýble plné brambor: Dobrou úrodu v roce 2023 zařídí lžíce síranu

Téměř nic se nevyrovná chuti sklizené zeleniny a ovoce z vlastní zahrádky. Vysaďte si na jaře brambory na venkovní záhon a těšte se na budoucí bohatou a chutnou úrodu.

Aby se letos vaše bramborová úroda opravdu povedla, musíte se soustředit už na její začátek. Předkličování je opravdu důležité. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina lidí by si přála sklízet co největší množství plodů za co nejmenší množství práce. Zkušení zahradníci ale vědí, že veškerý čas a úsilí, které do péče o rostliny vložíte, se vám několikanásobně zúročí a vrátí. Buďte pečliví při výsadbě, nepolevujte v průběhu růstu, a brambory budete sklízet po kilech. Takto si můžete vypěstovat opravdu velkou úrodu.

Jak postupovat při výsadbě

Než se pustíte do výsadby, měli byste zkontrolovat množství živin v půdě, která by pro pěstování brambor měla být úrodná a dobře propustná. Brzy na jaře ji můžete obohatit hnojem nebo vyzrálým kompostem. Brambory následně sázejte do řádků a nezapomeňte mezi nimi dodržovat minimální vzdálenost 50 – 80 cm. Všechny poškozené, nemocné nebo shnilé kusy ihned zlikvidujte a zasaďte jen ty zdravé a silné.

Zajistěte si dobrou produkci 

Pokud nemáte hnůj ani kompost, nebo jste toto ošetření záhonů ze začátku jara prošvihli, můžete tento krok nahradit pomocí jednoduchého triku. Do každé jámy v řádku nejprve nasypte trochu hořčičného semínka smíchaného se zbytky ovoce a zeleniny, a teprve poté vložte hlízu brambor. Touto směsí podpoříte vývoj a růst rostlin, a navíc můžete zabránit výskytu některých škůdců v blízkosti výsadby.

pěstování brambor iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zabránit výskytu drátovců

Larvy kovaříků neboli drátovci se nejčastěji vyskytují v kyselé půdě. Předejít jejich šíření tak lze pomocí vápnitého dolomitu, který prostředí lehce neutralizuje. Ideální je jeho použití ještě před výsadbou brambor. Stačí přidat jednu sklenici tohoto prášku na metr čtvereční a zapracovat do půdy. Na podzim pak přidejte dva hrnky vápna na metr čtvereční a vylepšete půdní vlastnosti i na příští sezónu.

Brambory potřebují vodu a síru

Brambory pro svůj růst potřebují dostatek síry a ve velkém množství zdroje tohoto prvku ze země vyčerpávají. Abyste jim zajistili dostatek síry, přidejte ke každé zasazené hlíze jednu čajovou lžičku síranu amonného. Díky němu budou brambory růst i při nedostatku závlahy. Největší množství vody potřebují v období kvetení, a při tvorbě nových hlíz. Pokud v tuto dobu neprší, zalévejte keře ručně, aby byly brambory velké a plné chuti.

Jak se vypořádat s drátovci a dalšími škůdci

Jak pěstujete brambory na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články