Malé bobule rybízu: Můžeme si za to sami, každý m² potřebuje 2-3 vědra vody

Pokud se vám zdá, že jsou bobule rybízu malé a příliš kyselé, nejspíš bude na vině nedostatečná zálivka vodou. Tato chyba vás může o celou úrodu snadno připravit.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rybíz patří jednoznačně mezi nejoblíbenější plody časného léta. Nejen pro svou lahodnou chuť, ale také velké množství vitamínů a prospěšných látek. Jejich konzumací nejen pohladíte své chuťové pohárky, ale ještě prospějte svému zdraví. Aby byla vaše úroda plná velkých a šťavnatých plodů, musíte jim dopřát tu nejlepší péči. Díky správné zálivce budete moct sklízet plné košíky, přičemž nepůjde o žádné malé bobule rybízu.

Už nikdy malé bobule rybízu

Tajemství velké sklizně spočívá zejména v pravidelné a dostatečné péči. Jedině pokud s rostlinami přicházíte do styku, můžete včas reagovat na různé neduhy, které je začnou trápit. Důležité je vyhnout se nemocem, houbovým chorobám, plísním a škůdcům. Zaměřte se na způsob, jak dopřát rybízovým keřům všechno, co potřebují. Poté si můžete vychutnat opravdu bohatou úrodu.

Pravidelné prořezávání keře

Důležitým faktorem, který ovlivňuje růst a vývoj rybízů, je také prořezávání ovocných keřů. Zaměřit byste se měli především na odstraňování poškozených, napadených nebo uhnilých výhonků. Vaší pozornosti by však neměly uniknout ani ty starší. Tímto způsobem ovocný keř nejen omladíte, ale navíc zajistíte mladším výhonkům lepší přísun světla i vzduchu.

hnojení rybízu iZdroj fotografie: Pixabay

Na co si dát při pěstování pozor

Pro vývoj velkých a šťavnatých plodů hraje velmi důležitou roli správná zálivka. Pozor si dejte zejména na načasování a vhodné množství. Jakmile necháte rybíz přeschnout, nebudete mít druhou šanci, jak tento stav zachránit. Plody tak budou malé a kyselé. Naopak pokud se vám podaří keřům dostatečné množství doplnit, dočkáte se opravdu velké a sladké odměny.

Jak zalévat rybíz

První chvílí, kdy je potřeba rybízy pořádně zalít, je v dobu, kdy se na keřích objeví květy. Tehdy je potřeba ke každému keři nalít 2 – 3 vědra vody. Jedině tak se dostane až do nižších částí. Ideálně by se rybízové keře měly zalévat do hloubky 0,3 – 0,4 m. Další vydatné zalévání byste měli provést ve chvíli, kdy se začnou nalévat bobule. Tato pravidla vám pomohou zajistit tu nejlepší sklizeň.

Použijte vhodná hnojiva

Celkový výnos vám pomůže zajistit také používání vhodných hnojiv. Díky nim stimulujete vývoj jednotlivých částí rostlin a podpoříte jejich imunitní systém. Celkově tak budou mnohem silnější, zdravější a odolnější vůči nemocem, chorobám, škůdcům a dalším stresovým faktorům. Budou tak moci více energie věnovat tvorbě těch nejlepších a nejsladších plodů.

Jak na řez červeného a bílého rybízu

Jaké finty při pěstování rybízu používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články