Močovina znásobí úrodu, šup s ní v květnu pod keře rybízu

Hnojení rybízu během pozdního jara patří k velmi důležitým krokům. Pokud to uděláte správně, můžete se těšit na množství plodů.

Pravidla pro péči o keře rybízu – správné prořezávání a kypření půdy i Zdroj fotografie: Gennady Surmach / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rybíz je oblíbeným ovocným keřem, ovšem i přes svou zdánlivou nenáročnost potřebuje pravidelnou péči. Ta by měla spočívat především v přísunu těch správných živin. Jedním z nejběžnějších a nejúčinnějších způsobů hnojení rybízu je močovina. Jde o chemickou sloučeninu, která obsahuje vysoké procento dusíku (což je klíčová živina pro zdravý růst rostlin). Ideální dobou pro hnojení rybízu je květen. Naučte se, jak během této doby zásobit rybízy močovinou tak, aby prosperovaly za všech okolností.

Vyberte správný typ močoviny

Před zahájením procesu hnojení je nezbytné zvolit správný typ močoviny. Na trhu je k dispozici je mnoho různých druhů a je nezbytné vybrat ten správný. Pro hnojení rybízu je obvykle nejlepší volbou granulovaná močovina. A nezáleží na tom, zda na zahradě pěstujete rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum). Oba druhy potřebují podobné živiny v obdobném množství (a prospívá jim i rybí moučka).

Určete správné množství močoviny

Dalším krokem je stanovení vhodného množství močoviny, které použijete pro své keře rybízu. Potřebné množství močoviny bude záviset na velikosti a stáří keřů a také na kvalitě půdy. Jako obecné pravidlo lze použít 20 gramů močoviny na jeden rybízový keř (vše rozmíchejte v 5 litrech vody).

Jak pěstovat rybíz iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikujte močovinu k rybízu

Třetím krokem je nanesení močoviny na keře rybízu. Nejlepší dobou pro hnojení rybízu močovinou je zhruba polovina května, tedy období těsně po odkvětu keřů (řídit se samozřejmě musíte situací na své zahradě). Zde jsou následující kroky:

  • Začněte tím, že keře rybízu den nebo dva před aplikací hnojiva důkladně zalijete. To pomůže zajistit správné vstřebávání močoviny.
  • Rozhoďte granulovanou močovinu po povrchu půdy kolem každého keře rybízu a dávejte pozor, aby se nedostala na listy nebo větve.
  • Hnojení jemně zapracujte do půdy pomocí zahradních hrábí nebo kultivátoru.
  • Keře po aplikaci močoviny znovu důkladně zalijte, aby se všechny živiny dobře rozpustily a vsákly do půdy.

Hnojení opakujte podle potřeby

Je důležité si uvědomit, že hnojení rybízu močovinou rozhodně není jednorázová akce. Pro zajištění zdravého růstu rostlin je nezbytné tento postup opakovat každý rok (nebo i častěji podle potřeby). Je také důležité sledovat, zda vaše rostliny nevykazují známky přehnojení. Mezi ty nejčastější patří spálení nebo opad listů. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, snižte množství používané močoviny nebo přejděte na jiný typ hnojiva.

Jak pěstovat rybíz iZdroj fotografie: Pexels

Závěrem lze říci, že hnojení rybízu močovinou je velmi jednoduchý proces, který zvládnou i začínající zahradníci. Dodržováním výše popsaných kroků zajistíte, že vaše keře rybízu obdrží všechny živiny, které potřebují k tomu, aby prosperovaly a daly vám opravdu bohatou úrodu.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování ovocných dřevin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články