Srpnový booster pro maliny: Na poslední chvíli zvětší plody dusičnan amonný

I podzimní úroda malin může opravdu stát za to. Stačí, když si ji pojistíte docela jednoduchým a levným hnojivem. Ale nemeškejte.

i Zdroj fotografie: Robert & Mihaela Vicol / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud si chcete pojistit poslední úrodu malin, musíte se o ně také správně postarat. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, stále je velmi důležitá výživa. Maliny mohou odpočívat až ve chvíli, kdy definitivně odplodí (platí to samozřejmě jen případě, že na zahradě pěstujete ty remontantní – ty běžné už totiž mají odplozeno dávno).

Proč právě dusičnan

Dusičnan amonný je výborným zdrojem dusíku, důležitého prvku pro růst rostlin. Je to minerální granulované hnojivo, které se používá k základnímu vyhnojení půdy pro všechny druhy plodin na všech druzích půd, jak radí web FineGardening. Je tedy ideální pro použití na jaře a na sklonku léta nebo na podzim, a to nejlépe v kombinaci s organickými hnojivy (jako je například granulovaný hnůj). A jak vlastně funguje?

Co nikdy nedělat s jahodami v srpnu – tyto málo známé chyby již zničily budoucí úrodu na mnoha českých zahrádkách

Úroda malin v košíku iZdroj fotografie: Pixabay
Aby i vaše poslední úroda sladkých malin stála za to, pojistěte si ji osvědčeným hnojivem našich dědečků. Stojí za to.

Dusík, který je nezbytnou součástí dusičnanu, je velmi důležitý pro tvorbu kořenového systému a násadu květů u rostlin. Podporuje také příjem živin a umožňuje maximální využití sluneční energie listy. Proto je dusičnan ideálním hnojivem pro zahrady a zemědělské plodiny. Jeho aplikace však má svá pravidla.

Účinky dusíku ještě podpořte plevelem

Asi dva týdny po aplikaci této výživy je vhodné záhony s malinami ještě navíc vyživit s pomocí hnoje. Snadno seženete ten granulovaný třeba v zahradnictví (ale použít samozřejmě můžete i své vlastní zásoby). V případě granulovaného hnoje stačí podle informací z webu Extension jedna hrst granulí vhozená do 10 litrů vody. Touto zálivkou poté své maliny jednoduše zalijte. Uvidíte, že vám doslova začnou růst a zrát přímo před očima.

Výsev předklíčených semínek

Co zasadit v srpnu a sklidit před prvním mrazem: Od kopru a petržele po ředkev a špenát

Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů. iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů

Co si ještě pohlídat

Já mám zkušenost, že u malin je nejdůležitější vlhkost. Vytvořte si proto takový režim zavlažování, který udržuje půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Během období veder pak zvyšte četnost zálivky, aby se rostliny lépe vyrovnaly se stresem a maximalizovaly příjem živin. Vyplatí se to, i když je vedro třeba jenom pár dní, vážně,“ radí paní Radka N. z Olomouce. A Chalupáři-Zahrádkáři radí také mulčovat, bohatě vám postačí posekaná tráva.

Jak se o své malinové keře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články