Kalendář pro zasazení brambor: Kdo zmeškal březen, může začít v květnu

Správné načasování výsadby brambor je stěžejní. Teplota půdy napoví, kdy je ten správný čas, nejpozději však do poloviny května.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory patří mezi zcela základní komponenty mnoha pokrmů a v českých zemích je tato zelenina nesmírně oblíbená jako příloha na tisíc způsobů. Já například nedám dopustit na bramborovou bábovku. Recept mám od své babičky a s o to větší láskou ji peču. Jejich pěstování není náročné, vše má ale svou posloupnost a důležité je datum sadby. Chcete-li rané brambory, doporučuje se začít už v březnu v teplejších oblastech. Vůbec ničemu ale nevadí, když začnete i v květnu. Jen si na výpěstky počkáte o něco déle.

Vše záleží na počasí

Kolikrát můžete mít nakrásně naplánováno začít s výsadbou brzy, ale počasí to zkrátka neumožní. „Letos se mi poprvé podařilo zasadit začátkem března, protože je abnormálně teplo,“ říká pan Jiří M. z Hodonína. Brambory se sadí do řádků. Prvně je ale půdu potřeba dobře prokypřit, zbavit plevele a obohatit o živiny, například formou kompostu. Ten mimo jiné zajistí i opravdu velké hlízy, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdáleny asi 45 cm a hlízy potřebují rozestup přibližně 25 cm. A jak poznáte, že je již vhodný čas? V hloubce 10–15 cm, do které se jednotlivé hlízy vkládají, by měla být teplota okolo 6 °C, uvádí web ProŽeny.

Granulovaný hnůj jako klíč k úspěchu pěstování jahod. Pár lžic v dubnu pod každý keřík a je vystaráno

Brambory vybírejte kvalitní

Výsledná kvalita pěstovaných brambor závisí na zvolené odrůdě. Web iReceptář rozhodně doporučuje koupi sadbových brambor, nikoli konzumních. Ty už jsou předklíčené a je tak vysoká pravděpodobnost, že opravdu vzejdou. Často jsou také ošetřeny tak, aby odolávaly plísním a škůdcům. Podle vegetační doby také můžete volit mezi odrůdami ranými, které se sklízí po necelých 3 měsících, poloranými, které rostou asi 120 dnů a hodí se také pro uskladnění a pozdními. Ty se ale pěstují často na polích.

Brambory na lopatě iZdroj fotografie: Pxhere
Dnešní trh nabízí širokou škálu odrůd

Základem úspěšné produkce je také hnojení. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují použít dolomitovou moučku. Tu můžete do půdy zapracovat již na podzim a ušetřit si tak na jaře čas a námahu. Není ale nic proti ničemu vpravit ji do záhonu až před samotnou výsadbou.

Kdy vysazujete brambory vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články