Z mini brambor obří kousky: Plné pytle brambor zařídí kravský hnůj či kompost

Máte-li obavy, že letos vaše brambory kvůli chladným jarním měsícům nevyrostou tak, jako v předchozích letech, nezapomeňte na výživu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud sníte o bohaté úrodě chutných domácích brambor, je načase poskytnout rostlinám pomocnou ruku v podobě přírodních a na živiny bohatých doplňků. Kravský hnůj a kompost mohou zvýšit úrodnost půdy a dodat bramborám základní živiny potřebné pro jejich silný růst a velkou úrodu.

Jak na hnojení brambor hnojem

Kravský hnůj je cenným zdrojem organických látek a živin, které mohou bramborám výrazně prospět. Je bohatý zejména na dusík, fosfor a draslík, běžně označované jako NPK – základní makroživiny potřebné pro růst rostlin. Vysoký obsah dusíku podporuje intenzivní vývoj listů, zatímco fosfor pozitivně ovlivňuje růst kořenů a podporuje kvetení a nasazování plodů (v případě brambor se pak podílí na rychlejší tvorbě hlíz). Draslík pak přispívá k celkovému zdraví rostlin, odolnosti vůči chorobám a vývoji silných brambor, které vydrží dlouho uskladněné..

Před použitím kravského hnoje se ujistěte, že byl řádně zestárlý a zkompostovaný, abyste eliminovali případná semena plevelů a snížili riziko spálení dusíkem. Na plochu pro výsadbu brambor rovnoměrně rozprostřete vrstvu dobře zetlelého kravského hnoje v hloubce přibližně 5 až 8 cm. Zahradními vidlemi nebo kypřičem zapravte hnůj do půdy a zajistěte, aby se důkladně promíchal se stávající půdou. Pokud jste toto hnojení na jaře nestihli, pak jednoduše vmíchejte poloviční dávku do zeminy mezi řádky brambor. I tak je skvěle vyživí.

Bohatou úrodu brambor zařídí kravský hnůj či dobře vyzrálý kompost iZdroj fotografie: Unsplash

Kompost a jeho pozitiva pro brambory

A hnůj můžete použít i jako zálivku. Další vynikající možností, jak zlepšit úrodnost půdy a zajistit bramborám prostředí bohaté na živiny, v němž se budou nerušeně rozvíjet, je kompost. Obohacuje totiž půdu o organické látky, zlepšuje její strukturu a schopnost zadržovat vlhkost, což je pro růst brambor klíčové. Kromě toho také podporuje rozmanité společenství užitečných mikroorganismů, které přispívají k celkovému zdraví půdy (a tím rovněž k lepšímu zdraví a bohatějším výnosům této oblíbené zeleniny).

Chcete-li kompost zapravit do záhonů s bramborami, rozprostřete ho na povrch půdy podobně jako v případě kravského hnoje. Snažte se vytvořit vrstvu vysokou přibližně 2,5 až 5 cm (a tu nakonec zapracujte jemně do půdy). Tím dodáte bramborám perfektní zdroj živin s pomalým uvolňováním, které je bez problémů vyživí po celé vegetační období.

Jak ochránit brambory iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i dřevěný popel

Dřevěný popel, získaný ze spáleného dřeva, může být pro brambory také velmi prospěšným doplňkem. Obsahuje zejména draslík, stopové minerály a malé množství vápníku, což brambory ke svému růstu potřebují. Draslík pak navíc pomáhá i při vývoji hlíz, přispívá k odolnosti brambor vůči chorobám a celkové vitalitě rostlin. Je však nutné upozornit, že dřevěný popel by se měl používat s mírou, protože jeho nadměrné množství může zvýšit zásaditost půdy, což tato zelenina opravdu nemá ráda.

Před použitím dřevěného popela se vždy ujistěte, že je zcela vychladlý a prosátý (neměl by obsahovat příliš velké kusy ani nečistoty). Poté posypte povrch půdy tenkou vrstvou (použijte přibližně 1 až 2 šálky na 1 metr čtvereční půdy) a pole důkladně zalijte.

Jak se o své brambory v létě staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články