Ultimátní zahradní zálivka: Do sudu s vodou stačí přidat koncentrát kravského hnoje

Hodnotná dávka hnojiva podpoří rostlinu v růstu a ovlivní i výslednou úrodu. Připravte si v sudu roztok, po kterém budete sklízet koše plodin.

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je tu období konce května a začátku června, kdy je na zahradě práce více než nad hlavu. Máte-li v plánu tento rok sklízet opravdu bohatou úrodu, je nutné udělat jeden krok. Ten vám zajistí opravdu pohádkovou sklizeň. Řeč je doplnění fosforu a draslíku ve formě velmi účinného přírodního hnojiva, které vašim plodinám dodá dostatek živin a minerálních látek, které poputují přímo do plodů.

Proč jsou přírodní hnojiva tou správnou volbou

Přírodní hnojiva mají několik výhod. Jsou levná, šetrná k přírodě, často si je vyrobíte pohodlně a jednoduše doma a pokud nechcete plodiny, které se následně chystáte konzumovat, zbytečně zatěžovat chemickými prostředky, je to ideální volba. Často také kromě toho, že dodají půdě a rostlině potřebné živiny a minerály, působí i proti škůdcům, kteří by mohli celou úrodu zhatit. Asi největším nepřítelem jsou pak mšice. I na ty můžete zaútočit přírodním hnojivem, například takovým, co obsahuje chilli papričky.

Silný koncentrát hnoje podpoří množství a velikost plodů

Pokud máte dostatek fermentovaného hnoje, můžete z něj připravit účinnou hnojící směs, kterou ocení například rajčata. Nemáte-li ovce, koně, nebo krávy, jen těžko získáte velké množství hnoje, které patří mezi nejefektivnější hnojiva vůbec. I přesto si jej ale můžete připravit v koncentrované tekuté formě a prakticky bez práce, například ve velkém sudu. Vhodná nádoba by měla mít objem přibližně 200 litrů. Tato várka by pak měla nahradit asi 2 tuny standardního hnoje. A je přitom jedno, jestli zvolíte hnůj koňský, kravský, nebo ptačí.

Mšice na listu iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na přípravu koncentrátu

Zhotovení tekutého hnojiva je jednoduché. Ve velké nádobě dobře promíchejte přibližně 200 litrů vody s 600 gramy čistého koncentrátu hnoje (pořídíte ho například ve formě granulí). Množství je možné si korigovat dle velikosti zahrady. Pokud vám ale pochybí, velmi rychle si můžete připravit novou hodnotnou várku. Tímto roztokem pak můžete hnojit všechny sazenice. Právě nyní je ideální doba, rostlinky už jsou silné, nasazují plody a k tomu potřebují notnou dávku živin a minerálů.

Plodiny, kterým hnůj svědčí i opakovaně

Přestože většinu plodin bohatě postačí hnojit tímto způsobem jednou za sezónu, takové okurky či cukety ocení hnojivo i v 10 denních intervalech po celou dobu sezóny. Mají mělké kořeny, proto je častá výživa prakticky nutností. Budete překvapeni, jak rychle okurky a cukety porostou.

Jakými prostředky hnojíte svou zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články