Broskví bude letos požehnaně, chce to draselná a fosforečná hnojiva

Draslík a fosfor jsou při růstu a dozráváním sladkých, chutných broskví opravdu nepostradatelné. Proto teď musíte sáhnout po správných hnojivech.

Broskví bude požehnaně, chce to draselná a fosforečná hnojiva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Broskvoně, stejně jako všechny ovocné stromy, mají komplexní výživové potřeby, které se v průběhu jejich životního cyklu mění. Pro jejich uspokojení a podporu zdravého růstu a bohaté produkce ovoce je nezbytné použít správný typ a množství hnojiva ve správný čas, jak všem zahrádkářům radí web TakToJeNášSvět.

Úloha draslíku u broskvoní

Draslík je životně důležitá živina, která hraje co do zdraví těchto dřevin několik zásadních rolí. Mezi nejdůležitější patří tyto tři body:

  • Pomáhá při tvorbě pevných, sladkých plodů s dobrou barvou a prodlouženou trvanlivostí.
  • Reguluje otevírání a zavírání průduchů na listech, čímž zlepšuje efektivitu využití vody a odolnost vůči suchu.
  • Zvyšuje odolnost vůči chorobám a škůdcům tím, že ztlušťuje buněčné stěny a podporuje celkovou vitalitu rostlin.

Význam fosforu pro broskvoně

Další nezbytnou živinou pro broskvoně je i fosfor. I u něj je možné podle mých zkušeností najít tři nejdůležitější oblasti působení, což potvrzuje i web AgroKbTrade. Které to jsou?

  • Stimuluje silný růst kořenů, který je nezbytný pro příjem živin a vody.
  • Fosfor se podílí na syntéze a přenosu energie v rostlině, což má zásadní význam pro růst a vývoj stromu.
  • Hraje také klíčovou roli v procesu fotosyntézy a je nezbytný pro tvorbu květů a plodů.
Když brambory kvetou, potřebují okamžitě fosfor a dusík

Když brambory kvetou, okamžitě běžím na zahradu. Potřebují fosfor a dusík

Praktické tipy pro hnojení broskvoní

Na začátku vegetačního období se zaměřte na vyvážené hnojivo obsahující dusík, které podpoří bujný růst. V této době je také čas na prořezání stromů, abyste zajistili jejich tvar a strukturu podporující tvorbu plodů. Jakmile strom přesune svou energii na vývoj plodů, snižte dávkování dusíku, abyste zabránili nadměrnému vegetativnímu růstu, a začněte dodávat vyšší množství draslíku a fosforu.

Aby se broskvoním na vaší zahradě opravdu skvěle dařilo, musíte je správně vyživit. Pomůže vám především draslík a fosfor. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se broskvoním na vaší zahradě opravdu skvěle dařilo, musíte je správně vyživit. Pomůže vám především draslík a fosfor

Po sklizni pak aplikujte hnojivo bohaté na draslík, aby se stromy zotavily z růstu a dozrávání plodů a připravily se na další sezónu. A pokud máte dojem, že jste úplně netrefili tvar svých stromků, podívejte se na nedávný článek, který Chalupáři-Zahrádkáři tomuto tématu věnovali.

Kadeřavost broskvoní a jak na ni

Jaké jsou vaše osvědčené triky při jarní péči o broskvoň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články