Když jahody napadne květopas, je třeba vsadit na včasné ošetření koktejlem 3v1. Jinak se úrody příští rok nedočkáte

                   

Existuje celá řada škůdců, kteří si dělají zálusk na jahodníky. A jedním z nich je i květopas jahodníkový (Anthonomus rubi). Jeho přítomnost poznáte podle zasychajících květů nebo podle špatně se vyvíjejících plodů, v jejichž vnitřku lze najít velké bílé larvy (ty ovšem nejčastěji přebývají v pupenech).

Jak se zbavit květopase

Postřik proti květopasům je nutné aplikovat v době kvetení jahod, nyní je tedy na něj už skoro pozdě. Aby se však další generace brouků nezačaly v příštích letech šířit po zahradě, je vhodné provést některá preventivní opatření. A jak by měla vypadat? Pro začátek vsaďte na biologickou ochranu. Mezi řádky jahod vysejte svazenku. Můžete to udělat teď nebo nejpozději v září.

Počkejte, až vzejde, ale nenechte ji vykvést. Poté ji posečte a zahrabte do zeminy. Tento jednoduchý postup obohatí půdu o cenné živiny, částečně ji ozdraví a poskytne vám v příštím roce také vynikající úrodu sladkých a velkých jahod. Důležité je samozřejmě také sbírat všechny napadené plody jahodníků a likvidovat je.

Pampeliškou proti škůdcům jahod

Na květopase i další obávané škůdce jahodníkových záhonů platí i obyčejné pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.). Budete potřebovat 500 gramů listů. Ty přelijte 10 litry teplé vody a nechte odpočívat po dobu dvou dnů. Teplota prostředí by se měla během přípravy postřiku udržovat mezi 15 a 25 stupni. Pampeliška je velmi bohatá na fytoncidy, užitečné éterické oleje a další sloučeniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty nejen účinně odpuzují škůdce, ale také vyživují jahody. Pro maximální účinek se však musí vylouhovat. Po dvou dnech (ne dříve) proto tekutinu přefiltrujte, nalijte do rozprašovače a jahody dobře postříkejte. Toto ošetření lze opakovat poměrně často, podle potřeby až 3 až 6krát s intervalem 2–4 dnů. Postup by měl vždy být prováděn za správných podmínek, tedy nejlépe za suchého, klidného počasí, večer nebo ráno. Tehdy totiž účinné látky v pampeliškách působí nejlépe.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o jahody?

Objevte tajemství úspěšného pěstování velkých a sladkých jahod podle odborníků

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články