Časté a velice nebezpečné choroby hrušní. Jak jim efektivně zamezit, aby nezlikvidovaly úrodu

                   

Vlastní úroda z ovocných stromů je každoroční radost zahrádkáře. Tu však může snadno zkazit některá z častých chorob, která může vaše plodiny postihnout. Zejména pak hrušně jsou velmi náchylné vůči nemocem. Předtím, než s nimi začnete bojovat, je ale vhodné správně určit diagnózu. Jen tak se chorob s jistotou a rychle zbavíte. Poradíme vám, které choroby se na hruškách vyskytují nejčastěji a jak si s nimi účinně poradit.

Rez hrušňová

Rez hrušňová napadá čepele i řapíky listů a výjimečně také plody. Projevuje se tak, že na svrchní straně listů se počátkem léta objevují oranžové až nahnědlé skvrny oválného tvaru, které se postupně zvětšují a zabírají stále větší plochu listů. Po třech měsících po napadení touto infekcí se na listech i na hruškách objevují takzvané pohárkovité aecidie, což je zvláštní forma výrůstků. Je to vlastně druh parazitické houby, která napadá hrušně a žije na nich jako cizopasný druh.

Rez hrušňová se doporučuje likvidovat ještě před květem, a poté po odkvětu. Používají se preparáty Baycor 25 WP, Sarpol New nebo Topas C 50 WP.

Moniliová hniloba plodů

Další často se vyskytující chorobou hruškových stromů je moniliová hniloba plodů. Ta se projevuje měkkými hnědnoucími skvrnami, které se objevují na hruškách a rychle se rozšiřují po celém jejich povrchu. Toto poškození vyvolává jistý druh houby, která se velmi rychle šíří a může tak v krátké době napadnout celý sad. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Abyste se zbavili této choroby, je nutné ihned odříznout a spálit veškeré napadené větve a protrhat všechny infikované plody. Existují také chemické postřiky, které se aplikují buďto přímo během vegetace, anebo i v době vegetačního klidu. Jedná se o fungicidní přípravky Rovral 50 WP, Rovral Flo a Sporgon 50 WP.

Strupovitost

Proti strupovitosti se nejvíce osvědčily preventivní zásahy, protože boj s rozjetou chorobou je velmi těžký, nákladný a obvykle nás připraví o celou či alespoň většinu úrody. Z přípravků dostupných na českém trhu se osvědčil Polyram WG, který je třeba použít už ve fázi zelených poupat a v průběhu doby ošetření opakovat s odstupem jednoho až dvou týdnů. V případě, že se strupovitost již projevila, můžete sáhnout po léčebných přípravcích, jako je Baycor 25 WP, Hattrick 50 WP, Mythos 30 SC nebo Rubigan 12 EC.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Strupovitost je choroba postihující listy, větve, květy i plody.Na listech se projevuje jako černé nebo tmavě šedé skvrny na listech, které při vyšším zasažení rychle opadávají. Totéž se stane následně také květům, případně mladým plodům, pokud květy přeci jenom stačí dozrát. Je-li zasažen stromek již s úrodou, na větších plodech se strupovitost projevuje jejich deformací a praskáním. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články