Červencové hnojivo pro rajčata: Větší úrodu zařídí zálivka s obsahem dusíku

Jestliže vaše rajčata vypadají ve vývoji opožděná, pak jim trochu pomozte, a to správnou zálivkou s obsahem dusíku. Funguje skvěle.

Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Letní péče o rajčata zahrnuje především jejich pravidelnou zálivku a hnojení. Když se však začnou tvořit plody, mnoho zahrádkářů se soustředí pouze na zalévání a zanedbává význam hnojiv. A to je opravdu škoda, protože právě správné hnojení má ten největší vliv na optimální růst a výnos.

Co je třeba vědět o červencovém hnojení

Hnojiva jsou v létě mnohými zahrádkáři často opomíjena, což je ovšem špatně. Rajčata vyžadují hnojení během výsadby i v průběhu tvorby plodů. Proč ale nehnojit, když se plody již začínají červenat a jsou tedy skoro hotové? Pokud vaše rajčata rostou v úrodné půdě a zdají se být zdravá, může se zdát, že hnojení není nutné. Je však nezbytné rostliny pečlivě pozorovat a zjistit všechny případné nedostatky.

Komerční hnojiva pro rajčata

Při výběru komerčně dostupných hnojiv věnujte pozornost jejich složení. Hnojiva pro rajčata by měla obsahovat:

  • Draslík
  • Dusík
  • Fosfor
Červnový booster pro rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Dusík má zásadní význam ve chvíli, kdy jsou rostliny ve fázi vegetativního růstu. Dusík by se měl aplikovat pouze v době, kdy rostlina aktivně roste. Jeho aplikaci se naopak vyhněte ve chvíli, kdy plody rychle dozrávají, protože nadměrné množství dusíku může podpořit nadměrný vegetativní růst a potenciálně snížit množství živin dostupných pro vývoj lahodných rajčat. Jinými slovy – jakmile se vaše úroda začne červenat, tak dejte dusíku definitivně sbohem.

Organická hnojiva

Organická hnojiva se mohou jevit jako vynikající řešení, ale není to tak jednoduché. Většinou se nedoporučuje je k rajčatům aplikovat v létě, a to z několika důvodů. Například kompost, pokud není dobře uleželý, může způsobit popálení kořenů a poškodit výnos. Organická hnojiva je proto nejlepší aplikovat na jaře a na podzim. V létě je lepší zvolit vyvážená syntetická hnojiva. Jsou sice méně efektní, ale zvyšují odolnost rostlin a vývoj plodů.

Dřevěný popel pro rajčata

pěstování rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Jedna výjimka však existuje: dřevěný popel. Jak ho aplikovat? Před použitím dřevěného popela připravte půdu kolem rostlin rajčat tak, že odstraníte veškerý plevel nebo nečistoty. Půdu nakypřete, aby se zajistila správná absorpce živin. Kolem základny rajčat nasypte tenkou vrstvu dřevěného popela. Dávejte pozor, abyste ho nenahromadili u stonku, protože by mohlo dojít k popálení nebo poškození rostliny. Při manipulaci s dřevěným popelem je vhodné používat rukavice a roušku, abyste si chránili pokožku a dýchací cesty.

Po použití dřevěného popela rostliny rajčat důkladně zalijte. To pomůže živinám z popela proniknout do půdy a dostat se ke kořenům rostlin. Proč používat dřevěný popel jako hnojivo pro rajčata? Dřevěný popel obsahuje základní živiny, které jsou pro ně prospěšné. Patří mezi ně draslík, fosfor, vápník a hořčík. Draslík podporuje tvorbu plodů a celkový zdravotní stav rostlin, zatímco fosfor zlepšuje vývoj kořenů. Vápník a hořčík jsou důležité pro prevenci hniloby konce květů, což je častý problém rajčat. A nezapomeňte je také správně stříhat, vyplatí se to.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články